Ansambl „Venac“ održao koncert u Istočnom Sarajevu
Ansambl narodnih igara i pesama Kosova i Metohije „Venac“ održao je koncert u Istočnom Sarajevu u okviru manifestacije „Dani Srbije u Republici Srpskoj“ na kome su se pokazale neraskidive veze naroda sa obe strane Drine, a posebno veza sa srpskim narodom na Kosovu koji je prošao sličnu golgotu.
„Adaptacija koju smo izveli i u Istočnom Sarajevu govori o ljudima koji su ustajali protiv ropstva, bunili se, koji su sve to izdržali, dočekali oslobođenje. Ovo je prilika da se prisetimo kako smo sve to preživeli i da se podsetimo da imamo slične probleme, sličnu zajedničku istoriju, ali da imamo jednu dušu koja se na kraju pokaže“, rekao je šef umetničkog sektora ansambla „Venac“ Miloš Mitić nakon sinoćnjeg koncerta.
On je podsetio da su 2019. godine gostovali u Istočnom Sarajevu gde su izveli narodne igre i pesme sa Kosova i Metohije, a ovog puta su pokazali sve ono što su uradili u proteklih pet godina koliko je prošlo od njihovog gostovanja.
Mitić je naveo da ansambl ove godine slavi 60 godina, osnovan je u Prištini kao profesionalni ansambl „Šota“, naziv je promenio 1993. godine, a potom je od 1999. radio u izbeglištvu u Nišu, da bi se 2003. godine vratio na Kosovo i od 2007. mu je sedište u Gračanici.
„Ovo je jedan od dva profesionalna ansambla Srbije, pored Ansambla „Kolo“ iz Beograda“, naveo je Mitić.
Naglasio je da im je zadatak da istražuju, čuvaju, oblikuju i scenski prezentuju narodnu igru, pesmu, muziku i običaje.
Mitić je dodao da je Ansambl koji okuplja igrače od 20 do 55 godina i deluje pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije pre nekoliko večeri gostovao u Banjaluci.
„Nadam se da ćemo u narednom periodu posetiti i druga mesta širom Republike Srpske“, rekao je Mitić.
Direktor ovog ansambla Snežana Jovanović rekla je da je „Venac“ posle rata bio primoran da bude u izbeglištvu i da se 2003. godine vratio u Čaglavicu, a potom se seli u Gračanicu gde se i danas nalazi.
Prema njenim rečima, do 2013. godine „Venac“ je „preživljavao“ zato što fokus nije stavljan na program nego je samo životario, a od tada počinje borba koja je trajala celu deceniju da Ansambl postane reprezentativna ustanova Srbije.
„‘Venac’ je jedna od 14 ustanova na Kosovu i Metohiji pod Ministarstvom kulture, ali je jedina koja funkcioniše svakodnevno“, napomenula je Jovanovićeva i istakla da su ponosni na to što svoj posao rade odgovorno i što na pravi način predstavljaju Srbiju i narod.
Ona je istakla da je osnovni zadatak Ansambla da „čuva kulturnu baštinu, nematerijalno srpsko kulturno nasleđe Kosova i Metohije i cele Srbije“.
Direktorica Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo Jelena Krstić rekla je da je sezona otvorena 9. oktobra u okviru manifestacije „Dani Srbije u Republici Srpskoj“ i da je ovo bila prilika da se prođe kroz istorijski momenat same Gračanice.
„Energija ljudi koji neguju svoju kulturu i tradiciju je neverovatna i veličanstvena“, ocenila je Krstićeva.
Član ansambla Miljana Petrović rekla je da u „Vencu“ igra od 2020. godine, a da je u ansambl došla iz Požarevca gdje joj se porodica preselila 1999. godine.
„Ljubav prema igri i folkloru vratila me u rodni kraj“, navela je Petrovićeva, ističući da ih je publika u Istočnom Sarajevu dočekala veoma srdačno.
Milan Ristić kaže da je dve godine član ansambla u kome je ostvario dečački san i da se bavi poslom koji voli.
„Ništa mi nije teško i srećan sam što možemo da pokažemo tradiciju sa Kosova i Metohije u Srbiji, regionu, ali i širom sveta“, rekao je Ristić.
Izvor: Glas Srpske