Барац: Дијалог са Куртијем немогућ, Србија треба да преговара са Стејт департментом и Бриселом
Срђан Барац из Центра за друштвену стабилност изјавио је да је дијалог у Бриселу постао маратонски процес што иде на руку Аљбину Куртију, али не и Србима на Косову који свакодневно трпе притиске. Оцењује да разговори због тога треба да се воде са гарантима, односно Стејт департментом и Бриселом.
“Ако погледамо са временске дистанције, од 2013. године до данас, ми смо искористили тај период да се економски оснажимо, ојачамо, геополитички боље позиционирамо. Али с друге стране, на руку иде Аљбину Куртију, јер Србима који живе на простору Косова и Метохије оваква ситуација не одговара. Они су свакодневно притиснути економски, па чак трпе и физичко насиље, правно насиље, психолошко насиље.., и овако одуговлачење овог процеса свакако њима не погодује”, каже Барац за Косово онлајн.
Подвлачи да народ на Косову свакако плаћа највећу цену због овакве ситуације, због чега је Србија предузела врло важне мере, а то је да подручје Косова прогласи посебним подручјем социјалне заштите.
“Притисци које Срби на Косову и Метохији трпе прете да прерасту у једну социјалну катастрофу по српско становништво. Сви они који су незапослани имају врло малу шансу да пронађу одговарајући посао. Пензионерима је исто тако потребна помоћ и Република Србија ће у том смислу поднети велики терет, јер је то неопходно. Неопходна је и финансијска подршка Србима, али и суштинска подршка да нису сами, да Република Србија брине о њима и да има спреман одговор на сваки вид притиска који Аљбин Курти буде креирао”, наводи Барац.
Оцењује да је међународна заједница заглушујуће тиха.
“Можемо рећи да је чак заглушујуће нема. Неоглашава се, као да нема способности, посебно Брисел, да утиче на Аљбина Куртија, што ми заиста у то не можемо да поверујемо. Зато ја мислим да су права позорница Уједињене нације или Савет безбедности. То је место где треба да се вратимо, јер управо то место у Савету безбедности Ујединих нације 1999. је покренут овај ланчани ефект да међународни актери не мере више своју снагу у дипломатској међународној арени, Уједињеним нацијама, већ је мере на терену војничким чизмама, оружјем.”, каже Барац.
Објашњава да Савет безбедности има снагу, могућности и оруђе да уради нешто конкретно на терену.
“Пре свега да заустави понашање Аљбина Куртија, а то је суштинско и фактичко овладавање севером Косова и Метохије и протеривање Срба са простора Косова и Метохије”, наводи он.
Додаје да се дијалог са Куртијем показао као немогућ и да Србија треба разговоре да води са представницима Стејт департмента и Брисела.
“Пре свега о томе на који начин ће да се примене Резолуција 12 44, војнотехнички спорозум потписан у Куманову и Бриселски споразум. То су ствари о којима треба да се прича са гарантима. А гаранти јесу управо и Савет безбедности и Уједињене нације и Брисел. Јер они треба да испоруче оно што су гарантовали ти споразуми, а Србима то није омогућено на простору Косова и Метохије”, закључује Барац.
Извор: Косово онлајн