Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да нема дилеме да ће истрага о несрећи на Железничкој станици у Новом Саду, у којој је страдало 15 особа, дати резултате и нагласио да треба да се спроведе темељна истрага да би се тачно утврдио узрок пада надстрешнице.
Навео је да је улога полиције и Тужилаштва да помогне да се дође до истине и до одговорних и нагласио да се веома озбиљно схвата и политичка одговорност, као и то да је полиција спремна да, кад год Тужилаштво то затражи, сваког доведе на саслушање.
“Вештаци и други у Тужилаштву, који имају те компетенције, треба да споје мозаик и да се утврди листа одговорних, а након тога да се квалификује дело и да се примењују мере“, рекао је Дачић.
Додаје да се трагедија у Новом Саду политички злоупотребљава и да је то додатна мука за породице страдалих које, како каже, све то морају да гледају и које су изложене разним дезинформацијама и нападима.
Дачић је рекао да је полиција урадила свој део посла и да се сада поступа по налогу Тужилаштва, као и да је велики број људи до сада дао изјаве о тој несрећи. “Ово није дело које се дешава у општем криминалу, ово је дело где је потребно стручно мишљење до којег се не долази за два дана“, рекао је Дачић.
Подсетио је да се, и када су се догађали други трагични догађаји, попут пожара у дискотеци “Контраст“ у Новом Саду и фабрици “Први партизан“ у Ужицу, где је, такође, било страдалих, да је и поред основане сумње, било потребно неколико месеци да се утврди узрок трагедије. Дачић је додао да тада није било политизације тих трагедија и захтева тадашњих опозиционих странака, пре свега Српске напредне странке, да се демонстрира испред политичких институција и да се разбијају зграде.
Како је рекао, представници опозиције сада примењују све оно од чега су бежали док су били на власти и лицемерно користе несрећу у политичке сврхе. “Државу је тада водила Демократска странка, а њихови представници сада, иако истрага није завршена, кажу да неко треба да се ухапси. Значи сада је одговоран градоначелник Новог Сада, а није био одговоран када се десио ‘Контраст“’, рекао је Дачић.
Говорећи о предлогу опозиције за гласање о неповерењу Милошу Вучевићу, Дачић је рекао да то неће проћи у Скупштини јер то неће дозволити коалиција владајућих странака и навео да ће то бити велики политички пораз парламентарне опозције.
Предлог за гласање о неповерењу Вучевићу Скупштини Србије поднели су посланици парламентране опозиције који су тражили оставке одговорних за несрећу на Железничкој станици у Новом Саду, а Дачић каже да је захтев за опозив премијера фактички значи опозив целе владе, али да је сигуран да та тема неће проћи у Скупштини.
“Али, то ће изазивати лавину политичких напада и изазивања дестабилности у земљи. У условима, када је тешка ситуација у свету, на дневном реду би требало да буде и буџет, што је основна ствар. Али, та иницијатива ће бити убедљиво поражена“ рекао је Дачић за ТВ Пинк.
Како каже, представнике опозиције у парламенту свако ће подсетити на то шта су све они радили и колико је било присутно питање политичке одговорности у време када је неко од њих био на власти.
Говорећи о привођењима на протесту испред Градске куће у Новом Саду, Дачић је рекао да су привођења искључиво везана за акте која су кривична дела или прекшаји и да за све постоји видео-документација. “Није било хапшења активиста зато што је неко изнео свој политички став. Свако има право на то, али нико нема право да примењује насиље“, рекао је Дачић.
Говорећи о међународној акцији “Мозаик2024“, Дачић је рекао да је Србија била део те акције и да нису сви осумњичени из Србије, већ да је реч о целом региону. Подсетио је и да је недавно ухапшено и неколико особа у полицијској акцији Армагедон и указао на значај мењања Кривичног закона управо због дела која се тичу високотехнолошког криминала, која нису дефинисана у нашем закону.
“Тим делима мора да се посвети пажња како се дефинишу и како би требало да изгледа њихово санкционисање. Морате да имате доказе чија је то адреса, ко су ти људи, морате да добијете податке од међународних мрежа, а некад се чека данима и месецима на њихов одговор јер прво решавају своје захтеве“, рекао је Дачић.
Дачић је рекао да ће акција “Мозаик“ бити настављена и да Европол и Интерпол веома цене допринос српске полиције у таквим акцијама.
На питање о потрази за Алијом Балијагићем, који је и даље у бекству, Дачић је рекао да Балијагић добро познаје терен и да је зато у предности у односу на полицију којој је због неприступачност терена отежана примена савремених технологија у детектовању. „Реч је о човеку који је класични убица“, рекао је Дачић.
Нагласио је и да је важно да се што усвоји нови Закон о безбедности саобраћаја наводећи да је у Србији сваке године око 500 страдалих у саобраћају и да се то понавља у последњих 10-15 година.
“Ту је и Закон о оружју, Закон о Министарству унутрашњих послова, који треба да замени Закон о полицији и све ће то бити на дневном реду у првој половини следеће године“, рекао је Дачић.
Коментаришући наводе појединих медија о односу СПС и СНС, Дачић је рекао да су СПС, Јединствена Србија, Зелени Србије и друге странке из њихове коалиције поуздани партнери СНС и да ће то показати апсолутном подршком премијеру Вучевићу на предстојећој расправи у Скупштини.
Поводом посете Токајева Србији, Дачић је рекао да је Казахстан веома важна земља за Србију и њен пријатељ. “То је велика земља, веома важна за нас“, рекао је Дачић.
Додао је и да је посета Токајева још један показатељ да председник Александар Вучић води добру и балансирану спољну политику.
“С једне стране, имате ресетовање односа са САД, никада се није десило да се новоизабрани председник Америке чује са председником Србије, не сећам се да се икада то десило. Такође, видели смо који су западни лидери долазили у Србију, од Шолца, Макрона, Туска, Фон дер Лајен, представника Европског парламента“, рекао је Дачић.
Подсетио је да је у посети био и кинески председник Си Ђин Пинг, као и да је председник Вучић разговора са председником Русије Владимиром Путином од кога је добио позив да присуствује обележавању Дана победе следеће године.
Дачић је рекао и да су земље Африке важан политички резервоар за нашу сарадњу и да то треба да се искористи.
Извор: Танјуг