Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ВестиКосово

Ђурић: Лобирамо да нови председник САД Доналд Трамп дође у Србију



Министар спољних послова Србије Марко Ђурић рекао је да се нада да ће након 21. јануара и инаугурације новог америчког председника Доналда Трампа бити дат нови импулс разговорима о решавању сукобима у Украјини и на Блиском истоку. Навео је и да Београд снажно лобира да нови председник Трамп посети Србију.
На питање треба ли да се страхује од веће ескалације рата у Украјини, Ђурић је у гостовању у Јутарњем програму на ТВ Прва казао да се земље на европском континентну деле на оне које се понашају нешто више или мање одговорно према овом сукобу.

„Трудимо се да сачувамо мир у нашој земљи. Када чујете да причамо о робним резервама или јачању одбрамбених капацитета, то је све у функцији очувања мира и безбедности. Искрено се надам да ће након 21. јануара и инаугурације новог америчког председника бити дат нови импулс разговорима о решавању сукобима у Украјини и на Блиском истоку. Треба нам мир. Србија ће наставити да даје конструктиван допринос, послали смо велику количину хуманитарне помоћи за народ у Украјини, примили смо у своју земљу много људи из држава захваћених сукобом. Да ли су могући озбиљни сукоби и проблеми? Делује да зараћене стране настоје да што више унапреде своју позицију на терену до почетка преговора. Преко ноћи ствари могу да се промене. Задржавам оптимизам да бисмо могли од 21. јануара или наредне године почети са преговорима“, истакао је Ђурић.

На питање колико би Гренел ту могао помоћи јер постоји могућност да он буде изасланик за рат у Украјини, Ђурић каже да Гренел има невероватну енергију и могућност да преговара са тешко завађеним странама.

„Гренел има иза себе огромну економску и војну тежину коју доносе САД, уверен сам да би он могао да допринесе миру и крају сукоба у Украјини“, казао је министар.

Упитан хоће ли он и председник Вућић бити на инаугурацији новог америчког председника, каже да то зависи од распореда.

„Радићемо снажно на унапређењу односа са САД. Потписали смо стратешки споразум у области енергетике. Имамо дипломатске односе од 1882. године. Циљ нам је да наши људи који тамо живе раде на односима. Мој посао као министра није да радим оно што је најпопуларније већ да се трудимо да за Србију стварамо безбедно и пријатељско окружење на свим меридијанима“, нагласио је Ђурић.

Ђурић каже да је председник Србије Александар Вучић у синоћњем интервјуу за Би-Би-Си добро искористио фантастичну прилику да језгровито и ефектно пренесе кључне поруке о напретку и развоју Србије.

„Вучић је приказао Србију као земљу каква она јесте, оријентисана ка напретку, будућности, Експу и европском развоју. Многима смета то што Србија има своју сопствену, независну, спољну политику. Заиста је у претходних десетак година председник Вучић пажљиво неговао своје личне односе са неким од најважнијих светских лидера. Србија је показала карактер у вођењу спољне политике и зато је наша позиција вреднована. То је више пута потврђено у међународној арени када је било у питању кључно гласање да Србија добије Експо или када је било у питању гласање о Сребреници. Исту причу имамо и на Истоку и на Западу. За нас је једнако важна повеља УН са било ким да разговарамо“, нагласио је Ђурић.

Истакао је да је често тема разговора спољно-политички курс Србије.

„Чак и они који се са нама не слажу, поштују наш курс. Стижу нам инвестиције због распрострањене мреже споразума о Слободној трговини. Ми смо једини у региону који имамо такав споразум са Кином, имамо тај споразум са Египтом и низом Азијских земаља. Србија је на свом стратешком курсу ка пуноправном чланству у ЕУ. Наш примарни задатак је да завршимо све реформе са ЕУ јер је 70 посто наше економске размене са Европом“, нагласио је Ђурић.

На питање о пројекту око Генералштаба и да ли може да се реализује тај пројекат у који је укључен зет новог америчког председника, Ђурић каже да је долазак америчких инвестиција веома важан.

„Долазак реномираних америчких бизнисмена, па и оних које сте поменули, доприноси нашој економији. Конкретан пројекат би допринео лепшој слици центра Београда. Колико сам разумео, ту би се налазио меморијал посвећен агресији 1999 године. Тренутно и радим у згради која се налази директно преко пута. Дневно примам између осам и 10 делегација и чим се разгрну завесе, виде се рушевине. Једва чекам да те рушевине замене лепи објекти. Моја прича о развоју Србије великом брзином која је центар у региону, не иде уз причу о рушевинама од пре 25 година

Додао је да Србија лобира да нови председник САД Доналд Трамп дође у Србију.

„Сигуран сам да би имао најбољи могући дочек јер ми имамо искрене намере да односе са САД подигнемо на виши ниво. Господин Трамп је међу Србима процентуално имао највећу подршку и то говори о апетитима Србије да подигну однос са САД на виши ниво. Надам се да ће до те посете доћи, последњи председник који је био у Србији је Џими Картер у октобру 1980. Ред је да један нови амерички председник дође и посети наш град“, закључио је Ђурић.

Извор: Косово Онлине

Прикажи још

Повезани артикли

Проверите такође
Цлосе
Бацк то топ буттон