Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Косово

Грађани Косова пола године без динара: Тешко функционишемо, ово је злочин

Пола године је прошло од забране употребе динара на Косову, а грађани централног Косова и даље не могу да подигну плате и пензије у својим местима, већ путују до најближег прелаза како би подигли своје зараде.

Грађани кажу да се над њима врши злочин и да тешко функционишу.

Зоран Стевић истиче да на путне трошкове потроши пола пензије.

„Тешко је, идемо у Србију за пензију. Узму ми за такси, узму ми тамо за евре, пола пензије ми оде. Не надам се да ће се динар вратити, то што је прошло, више се не враћа“, каже Стевић за Косово онлајн.

Милева Вучић наводи да због старости не може сама да путује и подигне пензију.

„Сувишно питање, зна се, веома нам је тешко, поготову нама старијима, млади се ипак снађу. Мислим да је то злочин, прави злочин. Ћерка моја ради, па ми помаже да то средим, иначе ја не бих могла са мојим гоинама да идем у Србију, апсолутно је искључиво“, наводи Вучић, додајући да је оптимиста да ће се на Косову динар поново употребљавати.

Пола године је прошло од када је Централна банка Косова укинула платни промет у динарима, а у Северној Митровици, како наводе грађани, ситуација је све гора. Свакодневни живот је отежан, највише испаштају стари и болесни људи, који по своја примања морају да путују до прве експозитуре у Централној Србији.

„Идемо у Рашку, купујемо и тако се снабдевамо. Отежало нам је живот, како није. Ја треба да идем болесна, а хитна ми је долазила. Како није тешко… претешко је“, казала је једна старија грађанка за Косово онлајн.

Поред забране динара, грађане тишти и несташица појединих производа, који због забране српске робе на Косово, не стижу годину дана.

Мештани општине Штрпце истичу да је ситуација све тежа и да им најтеже падају одласци, најчешће до Бујановца, да би подигли новац.

Славиша Добросављевић из Готовуше рекао је за Косово онлајн да ситуација без динара тешко пада и трговцима и народу.

„Много је горе него што је било, динар је нама Србима значио. Најтеже је трговцима али и нама. Трговцима треба времена док се навикну на евро, динар је био наше платежно средство. Веома тешко, а биће и даље“, навео је Добросављевић.

Извор: Косово онлајн

Прикажи још

Повезани артикли

Бацк то топ буттон