Коначни резултати пописа говоре да Косово има 1.602.512 становника, међутим, добар део Срба бојкотовао је попис, што према речима аналитичара Александра Гуџића, може да значи да ће Приштина покушати да резултате пописа искористи за одређене политичке малверзације.
Гуџић подсећа да је последњи релевантан и легитиман попис на Косову урађен 1981. године.
„Албанци су 1991. године бојкотовали попис, 2001. године када је попис требало да буде одржан, он није био одржан јер је било две година након рата. 2011. године када је био одржан попис, Срби су добрим делом, у свим срединама на Косову, бојкотовали попис, да би овај последњи који је одржан 2024. године, Срби на северу бојкотовали због свега онога што се дешавало“, навео је Гуџић.
Он истиче да је попис показао да је Косово подручје које се празни.
„Ми имамо преко 150.000 становника мање. То нешто говори. Да ли ће званична Приштина искористити резултате пописа за неке политичке малверзације и играрије, мислим да хоће“, навео је Гуџић.
Будући да је и ове године одређени број Срба бојкотовао попис, а да у појединим местима пописивачи нису ни посетили домаћинства, Гуџић истиче да се то може одразити на мањи буџет и да је „попис деценијама уназад средство за политичке малверзације и конструкције коју ради једна или друга страна“.
„Можда је најбољи пример 2011. година када су Срби у Грачаници, на територији општине Грачаница, делом бојкотовали попис. Тај попис је показао, колико се сећам, да у Грачаници има 10.000 Срба. Ове године када је одржан попис Срби су изашли, показало се да има више Срба, самим тим ће бити већи буџет и прилика да општина ради на некин инфраструктурним пројектима који ће побољшати живот грађана“, рекао је Гуџић.
Извор: Косово Онлине