Косовско тужилаштво подигло оптужницу за напад у Бањској против 45 особа, укључујући Радоичића
Специјално тужилаштво Косова подигло је данас оптужницу против 45 особа, укључујући Милана Радоичића, који су били део оружане групе која је у месту Бањска прошлог септембра напала припаднике косовске полиције.
Влада у Приштини је овај напад означила као терористички.
Оптужени су, према речима тужиоца Наима Абазија, имали различите улоге у оквиру криминалне групе – „од организовања и усмеравања терористичких активности до финансирања и прања новца“.
„Међу главним оптуженима је и појединац са кључном позицијом као вођа групе, Милан Радоичић, који је играо важну улогу у координацији и криминалним активностима“, рекао је Абази новинарима у Приштини.
У нападу у Бањској на северу Косова 24. септембра 2023. године оружана група Срба је напала полицију и убила полицајца Африма Буњакуа. У размени ватре су потом убијена и тројица Срба.
Одговорност за напад је преузео Милан Радоичић, бивши политичар и бизнисмен са севера Косова, за кога се верује да се налази у Србији.
Тужилац Абази је рекао и да је захваљујући међународној сарадњи са Сједињеним Државама, земљама Европске уније и другима, Тужилаштво успело да обезбеди „доказе који су помогли да се подигне ова снажна оптужница“.
Он је рекао да је током истраге „одузета имовина, оклопна возила, готовина и банковни рачуни за које се сумња да су прибављени незаконитим радњама“.
Према његовим речима, заплењено је „више од 1.266 комада оружја и друге опреме“.
„Ова акција (заплене) је имала за циљ да спречи коришћење те имовине за даље криминалне активности, тако што ц́е погодити финансијску структуру ове криминалне групе“, рекао је Абази.
У притвору на Косову се налазе три особе које су ухапшене током напада у Бањској.
Извори РСЕ у Специјалном тужилаштву Косова су средином јула навели да је припрема оптужнице у завршној фази, те да ће „истрага у случају Радоичића добити коначни епилог“. Навели су и да се подизање оптужнице не очекује пре јесени.
За Радоичићем је расписана и међународна Интерпол потерница на захтев Косова путем Мисије Уједињених нација (УНМИК).
Истрагу о нападу у Бањској води и Више јавно тужилаштво у Београду, које је путем ЕУЛЕX-а (Мисија Европске уније за владавину права) затражило информације од Косова о случају Бањска.
Међутим, Министарство правде Косова 14. августа за Радио Слободна Европа (РСЕ) потврдило да је тај захтев одбијен.
Косовско Министарство правде је у одговору за РСЕ раније навело да је захтев Србије у супротности са неколико тачака Закона о међународној правној сарадњи, те да „само косовски правосудни органи имају надлежност да суде у случајевима који су почињени на територији земље“.
Ово министарство је затражило и међународну истрагу о, како се наводи, „базама за обуку терориста на подручју Србије, умешаности Србије у финансирање и снабдевање терориста оружјем“.
Косовски премијер Аљбин Курти је наставак дијалога о нормализацији односа са Србијом условио предајом Милана Радоичића косовским правосудним органима.
„Све док су Радоичић и његова група слободни и заштићени у Србији, нема поверења у дијалог о нормализацији односа“, рекао је Курти крајем јуна.
Државни врх Србије је у неколико наврата негирало било какву умешаност у напад у Бањској.
Међународна заједница је оштро осудила напад у Бањској и неколико пута позвала власти у Србији да позову на одговорност све учеснике напада.
Извор; Радио Слободна Европа