Generalni direktor Telekoma Srbije Vladimir Lučić izjavio je da na teritoriji Kosova Telekom ima problema sa Kurtijevom administracijom.
„Vidi se Kurtijeva namera da oteža život Srbima na KiM. Veliki sam optimista, ipak, da ćemo dobiti licencu za poslovanje na KiM jer nam je američka administracija mnogo pomogla kada je Kurti hteo da ugasi Telekom na KiM“, kaže Lučić za RTS, dodajući da ne očekuju odluku o licenci pre izbora na Kosovu.
Ističe da je teško poslovanje Telekoma na Kosovu jer ima dosta provokacija sa ciljem da dođe do njihove reakcije.
„Dosta je teška atmosfera. Naša je obaveza da obezbedimo kontinuirane telekomunikacione usluge. Ranije nismo imali takve probleme“, kaže Lučić.
Govoreći o poslovanju u ovoj godini, Lučić kaže da je Telekom prva kompanija na Zapadnom Balkanu koja je izašla na berzu, što je bilo očekivano, jer ima digitalnu strategiju.
Najavio je da će 2025. godine dobiti i licencu za 5G mrežu.
„U prvom kvartalu sledeće godine dobićemo 5G licencu. S obzirom na to da imamo finansiranje od strane Evropske investicione banke, vrlo brzo ćemo implementirati 5G na teritoriji cele Srbije. U Crnoj Gori smo za godinu pokrili sve gradove“, navodi Lučić.
Predsednik Aleksandar Vučić je pre mesec dana izjavio da je Eksim banka, američka eksportno-importna banka donela odluku i ide u finansiranje određenih projekata u Telekomu u vrednosti od 50 miliona evra. Lučić, kaže da je značajna odluka da dolazi takva instituciju u Srbiju, što će značiti finansiranje njihovih projekata,
Govoreći o širenju na tržište SAD, Lučić napominje da su krenuli sa radom u Americi, te da će do kraja godine imati oko 10.000 televizijskih korisnika, a da će u prvom kvartalu sledeće godine imati i mobilnu mrežu, kao u Nemačkoj, Švjacarskoj i Austriji.
„Da bismo spojili našu dijasporu, u aprilu sledeće godine omogućićemo besplatno telefoniranje bez rominga naših državljana koji koriste našu mrežu u inostranstvu“, ističe Lučić.
Prema njegovim rečima, podrška Vašingtona i Brisela im je važna jer se razvijaju na osnovu dobrih odnosa sa finansijskim institucijama iz Zapadne Evrope i velikim digitalnim platformama u Americi.
„Politička podrška nije mnogo potrebna kada govorite biznis jezikom, imate stabilno poslovanje i kada vide, na primer Vodafon i Amazon, da ste kvalitetna kompanija. Velika smo kompanija koja je počela da se širi i ušla medijski sektor. Bitno nam je razumevanje šta zapravo radimo, jer nam je država većinski vlasnik“, objašnjava Lučić.
Izvor: RTS