Na prištinskom groblju za mitrovske zadušnice iz godine u godinu sve manje je Srba koji dolaze da obiđu grobna mesta svojih najmilijih i zapale sveće. Veroslava Andrić je na groblje došla prvi put posle 25. godina dok Slađana Vukadinović redovno dolazi za zadušnice, ali je prazno groblje za obe tužna slika.
„Tužna sam kada dođem i vidim grob mog oca i tužna sam kada vidim, kada se setim koliko je naroda bilo te 2000., 2001. godine, a sada kada je mnogo slobonije kretanje, nema nikog, tu sam ja i par nas“, rekla je Slađana Vukadinović.
“Moji su svi odseljeni, van Kosova žive. Ja sam se ovde udala, u Prilužju. Došla sam da obiđem grobove roditelja mojih roditelja. Dole su sahranjeni majčini roditelji, ovde tatini. Šta da vam kažem, teško je. Drago mi je samo što spomenik nije oštećen. Emocije su odradile svoje“, rekla je Veroslava Andrić.
Za zadušnice u Prištini izlaze Srbi koji su ostali da žive u okolnim selima, ali organizovanog dolaska raseljenih nema već godinama, kako za Prištinu tako i druge gradove i mesta na Kosovu i Metohiji.
“Grad koji je brojao preko 40.000 pravoslavnih duša, gde su se svi sahranjivali ovde na pravoslavnom groblju, danas nema tri do četiri porodice koje dolaze ovde da obiđu grobove svojih pokojnika i da se pomole za pokoj duša njihovih“, rekao je paroh Staniša Arsić.
Prištinski paroh koji obilazi groblje potvdio je da su nadležne službe odgovornije prema uređivanju groblja u Prištini, kao i da su mnogi porušeni spomenici obnovljeni uz angažovanje zainteresovanih porodica preminulih i sahranjenih ovde.