Priština je potpuno onemogućila povratak raseljenih, dok međunarodna zajednica potpuno ignoriše opštu netoleranciju i neraspoloženje za povratak Srba na Kosovo, izjavila je sociolog sa Instituta za evropske studije Marija Marsenić, navodeći da poslednji slučaj kamenovanja stana povratnice Danice Gašić iz Đakovice to najbolje pokazuje.
„Potrebno je obezbediti da povratnici budu zaštićeni od diskriminacije, da imaju potpuno učešće u javnom životu, pristup javnim službama, socijalnoj zaštiti, slobodi kretanja… A mi vidimo da su šampioni demokratije, kako takozvane kosovske vlasti sebe vole da nazivaju, ovo apsolutno onemogućili. Takođe je važno napomenuti da međunarodna zajednica u svim izveštajima ovo pitanje, jednu od najdužih izbegličkih kriza, prosto ne spominje ili je spominje u okviru nekih sporednih napomena, potpuno ignorišući i izostavljajući da priča o opštoj netoleranciji i neraspoloženju za povratak Srba na Kosovo i Metohiju“, izjavila je Marsenić za Kosovo onlajn.
Komentarišući Strategiju za rešavanje pitanja izbeglica i interno raseljenih lica za period od 2024. do 2030. godine Vlade Srbije, Marsenić kaže da je povratak moguć samo u sredine na Kosovu gde su Srbi većinsko stanovništvo.
„Najveće šanse za povratak su na severu Kosova i Metohije, u četiri srpske opštine: Severna Mitrovica, Zvečan, Leposević i Zubin Potok. Naravno, tu su i Gračanica, Štrpce, pa i Velika Hoča i Orahovac gde postoje izgrađene i formirane srpske zajednice, jer su te oblasti pored etničke kompaktnosti i relativno bezbedne za život“, smatra ona.
Uverena je da je povratak u druge delove Kosova apsolutno nemoguć.
„Povratak u druge delove Kosova kao što su Uroševac, Đakovica, Peć, Priština i ostala većinski albanska područja, bio bi apsolutno nemoguć, jer bi se ljudi suočili sa ozbiljnim bezbednosnim pretnjama, ali i sa veoma velikim i teškim pravnim i administrativnim problemima“, naglašava Marsenić.
Objašnjava da i povratak u većinski srpske sredine podrazumeva ispunjenje čitavog niza preduslova.
„Uslovi za povratak prisilno raseljenih Srba na Kosova i Metohiju su loši. Teoretski, trebalo bi da se ispuni niz preduslova poput bezbednostne stabilnosti, institucionalne podrške, imovinskog pitanja, smanjenja etničkih tenzija i slično kako bi sve to moglo da bude i u praksi izvodljivo“, kaže Marsenić.
Upozorava da je najbolji dokaz za to poslednji incident – kamenovanje stana jedine srpske povratnice u Đakovicu, Dragice Gašić koji se dogodio veče uoči njene slave – Aranđelovdana.
Marsenić kaže da je Gašić od početka bila suočena sa ozbiljnim problemima.
„Poput zastrašivanja, obijanja kuće, premetačina, nemogućnosti da kupi osnovne životne namirnice u Đakovici, jer Albanci prosto nisu hteli da joj ih prodaju, pa se osnovnim namirnicama snabdevala sa severnog dela Kosova i Metohije. Vidimo da čak i posle tri godine od njenog povratka taj proces restitucije ide veoma sporo i jako je komplikovan. Imamo i niz drugih primera gde su se obijale srpske kuće kada su vlasnici tih kuća na putu. Suočavali su se sa pljačkama, premetačinama i time im se šalje jasna poruka, dakle da se ne vraćaju i da je opasno da se vrate na svoja ognjišta“, upozorava Marsenić.
Navodi da su slične probleme imali i povratnici u sela Ljubožde i Dubrava gde su zaticali grafite OVK i slično.
„Tako da vidimo da je taj čitav proces pun sistemskih problema koja obezhrabruju Srbe da se vrate na Kosovo i Metohiju“, podvlači ona.
Kao još jedan krupan problem, navodi činjenicu da Srbi ne bi mogli da se vrate na svoje zato što im je imovina ili uzurpirana ili uništena, a da onima koji se i odluče na povratak preti opasnost da se suoče sa optužbama za ratne zločine.
„Mi znamo da je većina srpske imovine protivpravno zaposednuta, uzurpirana i uništena. Dakle, u velikom broju slučajeva kuće su zapaljene, zemljišta nelegalno oduzeta, stanovi prepušteni trećim licima… Još jedan od veoma važnih problema jeste da Srbi koji nakon dugo vremena odluče da se vrate na Kosovo i Metohiju i da reše to imovinsko pitanje suoče se sa optužnicama za ratne zločine“, upozorava Marsenić.
Izvor: Kosovo Online