Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Косово

Мијачић: Затварање привремених органа акт бруталне силе

Координатор Националног конвента за Поглавље 35 Драгиша Мијачић изјавио је, поводом месец дана од упада у српске институције на северу Косова, да је то био нежељени, али очекивани догађај и акт бруталне силе који не доприноси нормализацији и интеграцији српске заједнице.

„Затварање привремених органа је био један нежељен догађај који се могао очекивати у односима на све оно што се дешавало пре тога. Негде се и у оквиру Поглавља 35 наводи да ће Србија укинути привремене органе, али се то очекивало да ће се десити након формирања Заједница српских општина. Ми овде видимо да се ствари не одвијају паралелно, на начин да ви с једне стране имате укидање одређених институција и установа Републике Србије које пружају услуге грађанству, а са друге стране немате процесе који воде ка формирању Заједнице српских општина“, истакао је Мијачић у разговору за Косово онлајн.

Указује на апсурд да су власти у Приштини укинуле и оне јавне комуналне услуге које истовремено и саме користе.

„Јавне комуналне услуге које се врше у општинама на северу Косова, врше искључиво органи и установе које су финансиране од стране Републике Србије. А те услуге одношење смећа, комуналног отпада, оне просто се врше не само грађанима него и косовским институцијима који праве тај комунални отпад. Другим речима, и специјална полиција која је присутна на северу Косова, кад направи комунални отпад, тај комунални отпад носе управо органи које они покушавају да затворе. Не постоји алтернатива таквим институцијама, што значи да тај вид једностраног укидања институција је један акт бруталне силе, а не акт нормализације и акт интеграција  српског становништва у неки косовски систем, кроз механизме који су свима прихватљиви“, истакао је Мијачић.

Сумња да би, без обзира на захтеве из оквира бриселског дијалога, могло да дође до враћања надлежности привременим органима локалних самоуправа.

Сматра да је од кључне важности да не дође до затварања институције које су везане за образовање, пружање социјалне заштите и здравство.

„Такође је јако битно да се направи модалитет за локалне општинске услуге које морају да функционишу у складу са интересима грађана. То су и јавне комуналне услуге. Просто, у косовском систему ви немате институцију која врши ту врсту услога грађанима, а просто без такве услуге јавиће се други велики проблем“, упозорава Мијачић.

Сматра да је одлука о затварању привремених институција последица немогућности власти у Приштини да отворе главни мост на Ибру.

„Очекивовало се да ће се десити нека друга једнострана акција, то јест некоординирана акција са међународним органима. То се десило везано за привремене органе“, каже Мијачић.

Упозорава да би таквих акција у будућности могло да буде још због тога што на Косову креће предизборна кампања за изборе заказане за 9. фебруар следеће године.

„С обзиром да креће предизборна кампања, сви смо неких бојазни да може да се десе слични неки акти са неким другим или институцијом или са неким другим нежељеним ефектима за грађане на северу Косова. Међународна заједница покушава, она води неки дијалог са косовским властима да то не раде. Покушава и неким санкцијама да сузбије такво једно понашање. Али, видимо да нема ту неких великих помака када су у питању сузбијања тих намера за једностране акције које води влада под вођством Аљбина Куртија“, закључује Мијачић.

Извор: Косово онлајн

Прикажи још

Повезани артикли

Бацк то топ буттон