Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић је поводом последњих разговора у Бриселу рекао да су се за Србију чуле значајне и важне ствари док је Приштина незадовољна јучерашњим састанком Самита лидера ЕУ – Западни Балкан. Петковић се нада ће почетком јануара доћи до сазивања Заједничке комисије за нестала лица. Истиче и да је током тројног састанка више пута, пред Мирославом Лајчаком, питао представника Приштине Бесника Бесљимија о формирању Заједнице српских општина на шта је он одговарао ћутњом.
Још једна година дијалога Београда и Приштине је завршена. Петковић је на договор о формирању Заједничке комисије за нестала лица рекао да ће се сарадња Београда и Приштине у проналажењу несталих лица наставити искључиво заслугама Београда.
Нада се да ће почетком јануара доћи до сазивања Заједничке комисије.
„Ми смо пре годину и по дана усвојили Декларацију на високом нивоу о несталима и након тога кренули смо у правцу усвајања правилника о раду и заједничке комисије која треба да подржи радну групу која остаје најглавнији механизам за рад када је реч о проналаску несталих, која је под покровитељством специјалног изасланика УН и с друге стране Међународног комитета Црвеног Крста“, подсећа Петковић.
Објашњава да је та радна група успела да до сада пронађе и открије преко 1.800 несталих лица и да је важно да се и преосталих 1.608 пронађе, од тога скоро 570 Срба.
Истакао је да је питање проналаска несталих пре свега хуманитарно, а не политичко.
„Приштина, која жели да монополизује то питање, када треба конкретно да се договоримо о несталима увек је бежала од те теме. Неће да отвори архиве тзв. ОВК, неће да крене са ископавањима на осталих девет локација за које је Београд још давно послао своје захтеве. С друге стране, Београд је све своје испунио и сва места за које је Приштина тражила да буду истражена су истражена, укључујући последњу локацију Штаваљ“, објашњава Петковић.
Током тројног састанка Мирослава Лајчака, Бесника Бесљимија и Петра Петковића разговарало се и о енергетским, телекомуникационим питањима, питањима права Срба и другим темама, истиче српски изасланик.
Међу темама је била и Заједница српских општина. Предстваник Београда каже да није добио никакве одговре од Приштине.
„У више наврата, најотвореније сам поставио питање господину Бесљимију. Да ли прихвата Европски нацрт статута за Заједницу српских општина, што је важан, неопходан корак да би кренули даље. Он ћути“, рекао је Петковић.
Истиче да је то питање поставио пет пута пред Лајчаком због тога што жели да остане записано да је представник Приштине на то питање ћутао.
„Зато што они не желе формирање Заједнице српских општина. Никада је нису ни хтели и то вам је апсолутно јасно“, каже Петковић.
Истиче да без Заједнице српских општина нема опстанка Срба на Косову, јер та заједница треба да обезбеди оквир за колективна и индивидуална права Срба која данас не постоје.
Крајем јануара Мирославу Лајчаку истиче мандат на месту изасланика ЕУ за дијалог. Петковић сматра да би било најнормалније да буде постављен нови специјални изасланик за дијалог, како би могли да настави са пословима са којим се „тапка у месту“.
На питање да ли је последињм састанком дијалог Београда и Приштине оживео, Петковић одговара да никада није ни престао да постоји. „Зато смо и увек присутни у Бриселу. И желимо да дође до компромисног решења, јер је то једини начин да сачувамо мир и стабилност и да обезбедимо бољи живот и будућност за Србе на Косову и Метохији“, истакао је Петковић.
Навео је да је проблем у Приштини која не жели да разговара и сваког дана једностраним противправним и насилним потезима гази Бриселски споразум.
На Косову је у току предизборна кампања, а пријављено је 28 политичких субјеката. Петковић је истакао да је важно да Срби буду јединствени и да што више Срба изађе на биралиште 9. фебруара.
„Апсолутно је важно да Српска листа освоји свих десет загарантованих места јер је то једини начин, једина брана и отпор свему ономе што Курти жели да спроведе и бројним законима које би онда доносио у парламенту у Приштини уколико би на тим местима загарантованим за Српску заједницу седели неки попут Рашића који, на пример, јуче се није успротивио формирању некаквог музеја за такозвани геноцид“ рекао је Петковић.
Извор: РТС