Međunarodna krizna grupa je nedavno objavila izveštaj pod naslovom „Severno Kosovo: Potvrđivanje suvereniteta usred podeljenih lojalnosti“.
U izveštaju o nasilju koje se dogodilo u Banjskoj u septembru 2023. godine, u izveštaju se navodi: „U strahu od krvoprolića, KFOR je pregovarao o povlačenju grupe [srpskih boraca] u okolne šume, iz kojih su se istopili, navodi se u dostavljenom saopštenju Kfora.
Ovo je netačno. Ni u jednom trenutku KFOR nije bio uključen u navodne pregovore.
Nakon što je pozvan da pojača svoje prisustvo, KFOR je blisko koordinirao sa Kosovskom policijom i misijom vladavine prava EU (EULEKS) kako bi obnovio bezbednost u toj oblasti.
Do nasilja koje se dogodilo u Banjskoj došlo je nakon napada na mirovnjake KFOR-a u maju 2023. godine, u kojem su ranjena 93 pripadnika Kfora, od kojih su neki zadobili povrede koje su im promenile život.
NATO je uvek smatrao da se činjenice moraju utvrditi i da se počinioci moraju suočiti sa pravdom. Nakon nasilja, NATO je rasporedio oko 1.000 dodatnih mirovnih snaga i teži oklop na Kosovu. Ovo je bilo najveće pojačanje našeg kontingenta na Kosovu u poslednjoj deceniji; i pokazuje da je NATO spreman da sačuva mir.
KFOR nastavlja da sprovodi svoj mandat – zasnovan na Rezoluciji Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 iz 1999. godine – da obezbedi bezbedno i bezbedno okruženje za sve ljude koji žive na Kosovu i slobodu kretanja, u svakom trenutku i nepristrasno. KFOR je treći bezbednosni odgovor, posle Kosovske policije i Euleksa, sa kojima radimo u bliskoj saradnji.