Члан Председништва Српске листе Игор Симић оценио је да Срби на Косову са оптимизмом очекују преузимање администрације Доналда Трампа на челу САД, али и изразио бојазан да ли ће то изазвати додатну реакцију власти у Приштини на челу са премијером Аљбином Куртијем.
Гостујући у Јутарњем програму РТС Симић је на питање да ли могућност повратка Ричарда Гренела у Белу кућу изазива у Приштини „ноћну мору“, он је казао да управо та чињеница изазива „главобољу“ код косовских власти.
„То је оно што њих плаши и због чега влада конфузија у Приштини. Нису научили да их води човек који их директно конфронтира са својим менторима. Аљбин Курти је то успео да уради. Мислим да ужасан период када није постојало разумевање ни на територији ЕУ, ни САД за наше проблеме полако остаје иза нас. И то улива оптимизам и наду. Али, са друге стране изазива и бојазан шта ће сада Курти, с обзиром да се приближавамо изборима, урадити на штету Срба. То је једини начин и матрица коју он користи за стицање јефтиних политичких поена и притом не осећа никав страх да користи и своје институције против српског народа и за прогон српског народа“, упозорио је Симић.
Коментаришући победу Доналда Трампа, Симић је рекао да је српски народ на Косову имао највеће симпатије према Доналду Трампу, али да не очекују епохалне промене у америчкој спољној политици.
„Срби на Косову са оптимизмом очекују преузимање администрације Трампа. Наравно, свесни смо да ту неће бити епохалних промена које би свако од нас волео. Али, да ће бити више слуха, да се Срби саслушају, да се говори о нашим проблемима и да се они кроз дијалог решавају, апсолутно да. Оно што је чињеница је да је ова победа обрадовала Србе на простору Косова и дала наду, пробудила оптимизам, а апсолутно разочарала косовске Албанце, пре свега режим у Приштини који је отворено био на страни Камале Харис“, казао је Симић.
Коментаришући податак да је председник Србије Александар Вучић један од првих светских лидера са којима је Трамп разговарао после победе на изборима, Симић је рекао да је „тај позив одјекнуо више него добро међу Србима на Косову као корак напред у односима између САД и Србије“.
„Али и корак напред у смислу решавања косовског питања на начин који ће уважити и интересе српског народа и интересе Србије“, нагласио је Симић.
Он је додао да разговор Вучића и Трампа није био случајан позив, већ резултат напорног рада пре свега српске дипломатије у претходних неколико година.
Упитан о кампањи против Србије која је уследила након Трампове победе Симић каже да она није само последица страха Приштине да ће Трамп омогућити Београду да се много више пита за ситуацију на Косову.
„У тренутку када је режим Аљбина Куртија терорисао Србе и почео терор који већ две, две и по године, посебно Срби на северу Косова трпе од његових параполицијских јединица, Ричард Гренел је био један од ретких који је дошао и састао се представницима Српске листе и српског народа са Косова и послао јасну поруку да САД неће подржавати да неко врши институционално насиље према српском народу. У претходном периоду администрација коју је предводио Доналд Трамп је сменила Куртија са места премијера у Приштини зато што је одбио да поштује потписано и одбио да спроводи оно што је било договорено у дијалогу, а иза чега стоје и ЕУ и САД“, подсетио је Симић.
Он је нагласио да и поред тога ипак не треба очекивати епохалне промене у америчкој спољној политици према Косову.
„Ми Срби на Косову очекујемо разумевање за наш положај и свако ко је имало објективан види да оно што Срби трпе данас у 21. веку на тлу Европе је нешто што је апсолутно недопустиво и апсолутно противно свим европским и светским стандардима о поштовању људских права“, прецизирао је Симић.
Упитан о скидању плаката којима су Срби честитали победу Трампу, а затим их у Приштини лепили, Симић каже је то последица конфузије његовим избором за председника САД.
„Они су цепали постере на којима се налазила слика Трампа, америчка и српска застава и не било ко, полицајци. Добили су наређење да на северу Косова где су Срби поздравили победу Трампа те плакате цепају. Дубоко верујем да људи из будуће администрације Трампа неће то тек тако заборавити, као што нису заборавили и све оне недипломатске изјаве, изјаве неваспитаних људи који најгрубље вређају неког од кога зависе, неког ко је створио оно што данас имају у Приштини и неког од кога директно зависи да ли ће тако бити и у будућности“, навео је Симић.
Додао је да је уверен да су САД озбиљна земља, а Трамп озбиљан државник који неће тако лако насести на овакве јефтине провокације.
„То што су његову слику стављали у Приштини говори да они немају своју спољну политику. Окрећу се како ветар дува неуважавајући реалност на терену и ништа што је део међународног права, а што ће у наредном периоду, верујем, морати да поштују“, казао је Симић.
Коментаришући тврдње Приштине да српска роба више није међу првих пет на листи оних из увоза, Симић је одговорио да „чега се паметан стиди, тиме се онај ко није паметан поноси“.
„Он је тиме послао поруку свом народу, ударио шамар. Успео је да избаци српску робу и тиме покаже какву политику води. Али, са друге стране то је друга порука. Албанци на простору Косова плаћају најскупљу робу зато што не долази из централне Србије. Притом, она је лошег квалитета. Он није казнио само Србе на Косову, већ и своје привреднике јер њихова привреда зависи од робе која долази из централне Србије. То су све потези очајника. Онога ко жели да своју националистичку политику спроведе по сваку цену не узимајући у обзир не само интересе српског, већ и интересе сопственог народа“, нагласио је Симић.
Извор: Косово Онлине