VestiKosovo

Vučić: Šanse za prijem Kosova u Savet Evrope velike, dajemo sve od sebe da to sprečimo

Vučić: Šanse za prijem Kosova u Savet Evrope velike, dajemo sve od sebe da to sprečimo

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas da su šanse da Kosovo postane članica Saveta Evrope veoma značajne i velike, a da Srbija daje sve od sebe da to spreči.

Vučić je, u obraćanju javnosti, ukazao da predstoje političko-diplomatske bitke u vezi sa Kosovom, podsećajući da se 16. maja očekuje glasanje u Komitetu ministara Saveta Evrope po pitanju članstva Prištine u toj organizaciji.

Ukazao je da ono sa čim je Srbija suočena ne može da se posmatra izolovano i da postoje tri tačke.

Vučić je ukazao na novu obavezu koja je uvedena Srbiji na evropskom putu u vezi Poglavlja 35, dodajući da je promenjeno poglavlje prilično nepovoljno.

Pod dva naveo je prijem Kosova u Savet Evrope, ističući da se vodo jedna sveobuhvatna kampanja neistina i fleksibilnog tumačenja prištinskih obaveza i istovremeno sprovođenja različitih teorija o krivici srpskog rukovodstva zastso Kosovo neće postati članica Saveta Evrope.

“Šanse da Kosovo postane članica Saveta Evrope su velike, mi dajemo sve od sebe da to sprečimo, zato što poštujemo evropska pravila, sve ono što smo s Evropom i Amerikancima dogovorili. Prva sekvenca je bila formiranje Zajednice srpskih opština, onda posle čudnih poseta Atini dolazi do izmene tih dogovora i uslova. Više ne pominju sprečavanje eksproprijacije srpske imovine, i nelegalno uspostavljanje policijskih baza na severu, više niko ne pominje ZSO”, objasnio je on.

Ukazao je da je zanimljivo da Evropska inicijativa za stabilnost koju vodi Gerald Knaus, koja služi da se napravi dimna zavesa oko istine šta se dešava i zašto Priština ne može da formira ZSO.

“On kaže ‘zato što srpske opštine ne postoje’. One postoje i danas. Ima ih i južno od Ibra jer Srba nema samo na severu. To govore ljudi koji su prihvatili izborni rezultat sa izlaznošću od tri odsto i to je bio vrhunac demokratije. Jer kad imate tri odsto izlaznost to je vrhunac demokratije. A onda će da kažu da smo mi ti koji ne daju Kosovu da formira ZSO i zbog toga treba Kosovo da se nagradi, a Srbi da budu kažnjeni”, rekao je Vučić.

Pravi motiv za članstvo Kosova u Savetu Evrope nove tužbe protiv Srba i Srbije

Vučić je primetio i da niko više ne želi da spomene činjenicu da 10 meseci nema trgovine robom iz centralne Srbije sa Kosovom.

“Svi ćute o tome, a to je kršenje svih principa i sloboda, koje predviđa Cefta sporazum i Berlinski proces. Nikoga to ne interesuje”, ukazao je Vučić.

Uz to, naveo je da je 1. maja trebalo da se nastavi dijalo o rešenju za ukidanje dinara, kako bi Srbi na Kosovu mogli da žive, da primaju plate i penzije, ali se Besnik Bisljimi, kaže, „nikome ne javlja u Briselu“, razgovor će biti organizovan kasnije, oko 13-og maja, samo kako bi Priština imala vremena za trikove.

Iako je Evropski parlament usvojio odluku da se omogući vizna liberalizacija za nosioce pasoša koja izdaje Koordinaciona uprava Srbije, Vučić je pojasnio da ta odluka nije efektivna, jer mora da se izvrši pravna redakcija, što znači da će morati da se sačeka konstituisanje novog saziva EP, kako bi, kaže, “blagoizvoleli da Srbima daju viznu liberalizaciju”, koju su već dobili Albanci sa Kosova.

Naglasio je da ocene, koje su se čule i od izvestioca Dore Bakojani, iako, kaže, iza nje stoje mnogo veći igrači – da je za Srbe na Kosovu bolje da Priština postane deo Saveta Evrope, nisu tačne, već pravi motiv vidi iz izjava kosovske predsednice Vjose Osmani.

Osmani je, citirao je Vučić, rekla da će “nakon ulaska u Savet Evrope porodice imati pristup Evropskom sudu za ljudska prava, i moći će da tuže Srbiju za povredu prava na život njihovih najmilijih, prava na dostojanstvo i druga prava, te da je zato imperativ da proces bude uspešan, jer će od toga korist imati svi, a posebno porodice kojima je pravda uskraćena 25 godina”.

“Nikakav motiv nije štita manjina, Srba. Članstvo Kosova u Savetu Evrope ima smisla samo sa podizanjem novih optužnica protiv Srba i Srbije”, naglasio je predsednik Vučić.

Zato se, poručio je, Srbija bori da to tog članstva ne dođe, iako će se za to teško izboriti.

“Da li ćemo uspeti – teško, ali borba nije laka ni za njih. Kosovu je potreban glas 31 zemlje članice, a mi verujemo da će imati između 29 i 33. Stvari su na ivici. Mi se borimo. Velike sile se bore protiv nas, ali nastavićemo da se borimo”, rekao je Vučić i dodao da je i danas imao brojne razgovore o tom pitanju što će nastaviće to da čini.

Upitan za optimizam pojedinih da bi odluka o zahtevu Kosova za prijem u članstvo SE mogla biti odložena, on je kazao da nije neko ko daje nerealna obechanja.

“Suzana Grubješich ima optimističniji pristup. Ja nemam, imam više strahova, imam nešto više informacija. Ne volim da obechavam ljudima da se raduju nečemu. Sve opcije su i dalje otvorene, ali su najveche šanse da che oni to da usvoje. Naravno da chemo da se borimo. To što nisam optimsta ne znači da nechu da “poginem na terenu”. Situacija je veoma teška, biche veoma komplikovano”, objasnio je on.

Suština je, kaže, da Srbiji nisu dali šansu.

“Mi smo pred parlament Srbije izašli da prihvatamo članstvo njihovo ne računjajuchi UN i institucije svetske organiuacije, ali ukoliko provedu u delo ZSO. Oni nam šansu nisu dali. Jer znaju da Priština neche da fromira ZSO, jer su sve vreme igrali igre tražechi razloge da se tako neodgovorno ponašaju i uništavaju živote ljudi”, naglasio je on.

U vezi dinara rekao je da dovode u tešku situaciju direktora Kancelarije za KiM Petra Petkovicha i ostale članove srpske delegacije, tvrdnjom da strane nisu pokazale dovoljnu želju za kompromisom.

“Sve vreme vrše najgora dela protiv našeg naroda a onda gledaju da to konvalidiraju”, poručio je on.

Rezolucija o Srebrenici grubo kršenje Dejtonskog sporazuma, biće prva doneta preglasavanjem

Vučić je naglasio da po pitanju rezolucije o Srebrenici ne postoji saglasnost u samoj BiH, dodajući da američki partneri dobro znaju da je ta rezolucija brutalno gaženje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, koji je sastavni deo tog mirovnog sporazuma.

Podsetio je da se odluke u Predsedništvu BiH donose konsenszusom, te da je i ovaj nacrt bio potrebn konsenzus, kojeg nije bilo, jer bi u tom slučaju Republika Srpska imala pravo na zaštitu svojih vitalnih interesa.

“U Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, po prvi put u njenoj istoriji, trebalo bi da se odlučuje o nekom aktu za koji ne postoji saglasnost unutar konstitutivnih naroda te zemlje”, ukazao je Vučić.

Dodao je da niko u Srbiji “nije imao pojma o rezoluciji”, dodajući da je Beograd to saznao 26. marta od nemačkih partnera, koji su jasno rekli da se na tom dokumentu radi već osam meseci, ali da Srbija o tome nije bila obaveštena punih sedam.

“Valjda je trebalo sa nama o tome da se dogovorite”, primetio je predsednik Srbije.

Kada se po strani ostavite sve manjkavosti po pitanju transpartenosti, ističe, postavlja se pitanje i to najpre za SAD – zašto se dozvoljava brutalno kršenje Dejtonskog sporazuma.

Poručio je i da Srbija nikada nije krila da osuđuje zločin u Srberenici, i nad Bošnjacima, sa kojima nastoji da održi najbolje moguće odnose kako bi se održao mir i suživot.

“Tu nije bilo nikakvog razumevanja. Srbi treba da pognu glavu i da ih udaraju po glavi. Ja sam doneo odluku da idem u Njujork, organizovao brojne sastanke, razgovarao sa predstavnicima 111 zemalja i nastaviću to da radi, jer sam svestan šta je namera podnosilaca rezolucije, Nemaca, ali i zvaničnog Sarajeva”, dodao je Vučić.

Konstatovao je i da kada se neko suprotstavi – kreće “kampanja najgorih uvreda” preko medija, analitičara i političara. Lično, dodao je, nema problem da bude izložen linču jer se bori za svoj narod, jer je od početka znao šta se krije iza svega:

“Oni traže pravne i političke konsekvence”.

Naglasio je i da će rezolucija o Srebrenici biti doneta preglasavanjem i da neće biti jednoglasne odluke, dodajući da će neki “sa mukom pod velikim pritiscima glasati za rezoluciju, dok pojedini hoće da pokriju svoje ćutanje o Gazi”.

Na pitanje u vezi izjave predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, kazao je da je s njim razgovarao po povratku iz Njujorka.

“On je tada tražio od mene da pomerimo Vaskršnji sabor da bismo mogli zajednički da analiziramo situaciju posle glasanja o rezoluciji o genocidu u UN i da donesemo zajedničke odluke. Što se RS tiče stav Srbije je poznat – Srbija priznaje BiH kao međunarodnu priznatu državu, priznaje njen teritorialni integritet, ali i teritorijalni integritet RS unutar BiH, kao i traži poštovanje Dejtonskog sporazuma”, naglasio je on.

Vučich je ponovio pitanje upucheno SAD zašto podržavaju gaženje Dejtonskog sporazuma.

Konaković bio jasan: Cilj rezolucije o Srebrenici – ratna odšteta i revizija presude Haga

Vučić je naveo i da nisu iskrene izjave iz Sarajeva da se rezolucijom o Srebrenici traži samo pravda za žrtve, jer Srbija pijetet prema žrtvama pokazuje stalno.

Preneo je i da je više zemalja obavestilo BiH da neće glasati za rezoluciju, jer ne mogu da pređu preko argumentacije koju im je on izneo.

“To je dovelo do izliva histeričnog besa funkcionera u Sarajevu, među nijima i ministra Elmedina Konakovića, koji je najavio da će BiH tražiti ratnu odštetu i reviziju presude“, rekao je Vučić citirajući Konakovićevu izjavu da se „će BiH uložiti sve napore da istinu o Srebrenici promiču na svakom mestu“ i da „ovakva Srbija zaslužuje prezir, a ne ruku saradnje“.

“Konaković je rekao da ’bez obzira na epilog glasanja o rezoluciji koja ne pravi pretpostavku, kako Vučić laže svetsku javnost, za ratnu odštetu, ali pošto je on ovakav mi ćemo na sve druge načine i dalje tražiti nadoknadu ratne štete, kao i obnovu revizije presude protiv Srbije. Zaista ovakav Vučić i ovakva Srbija od nas ne zaslužuju ni trunku poštovanja’. Da li treba nešto da dodam?“, upitao je predsednik Srbije.

Sve ovo, kaže, jasno pokazuje da su cilj Sarajeva tužba za ratnu odštetu i nova revizija presude Međunarodnog krivičnog suda u Hagu.

On je zahvalio svima koji su učestvovali u velikoj brobi u Ujedinjenim nacijama.

“Znamo da ćemo da izgubimo u završnici, ali znamo i da smo odbranili ugled Srbije, jer je više od 100 zemalja iskazalo poštovanje Srbiji, zato što znaju šta se zbiva i odlično to razumeju, ali je pitanje da li mogu pod pritiskom slobodno da se izjasne. Ima ih, što će se videti na glasanju, ali ne onoliko koliko bismo mi voleli da ih bude“, dodao je Vučić.

Sve to, dodao je, govori o sinhronizovanoj akciji sa željom nekih najmoćnijih sila da Srbiji zadaju konačan politički udarac, koje, međutim, nisu očekivale da će se Srbija suprotstaviti.

Očekujemo obe odluke – o rezoluciji o Srebrenici i o članstvu Kosova u Savetu Evrope u istoj sedmici

Vučić je rekao da očekuje da obe odluke – o rezoluciji o Srebrenici i o članstvu Kosova u Savetu Evrope, budu usvojene u istoj sedmici, između 11. i 17. maja. Sednica Saveta bezbednosti UN o BiH trebalo bi da bude održana 9. maja.

“Hvala Ani Brnabić, Ivici Dačiću, Vuku Jeremiću, Marku Đuriću, mladim diplomatama koji su se borili u UN, i imali hrabrosti da se suprostave svima“, poručio je Vučić.

Ponovio je da će usvajanje rezolucije otvoriti „Pandorina kutija“ bez kraja i presedana.

“Imamo presude iz perioda posle Drugog svetskog rata o genocidu u Jasenovcu i drugim stratištima, pa ćemo da pokrećemo. Pa će i Rusi i drugi to da čine. Biće interesantno“, dodao je Vučić.

Naveo je i da Srbija neće žuriti sa odlukama, ali će se mesec dana posle okončanja ovih postupaka, kandidovati za nestalnu članicu Saveta bezbednosti UN.

“I pobedićemo dva Nato kandidata, Litvaniju i Crnu Goru. Što ne bismo? To su ljudi koji ne samo da žele prijem Kosova u Savet Evrope, već i da Srbi budu narod označen kao genocidni“, rekao je Vučić i ponovio da sledi 15 dana teške borbe, ali da će se Srbija boriti kao David protiv Golijata, bez praćke, ali hrabrim i čvrstim stavovima.

Si Đinping 7. i 8. maja u Srbiji

Vučić je najavio da će 7. i 8. maja u zvaničnu posetu Srbiji doputovati predsednik Kine, Si Đinping.

Objasnio je da će Srbija biti jedna od ukupno tri destinacije koje će u Evropi posetiti kineski predsednik, koji će boraviti u Parizu, Beogradu i Budimpešti.

Istakao je da će biti počastvovan što će moći da ugosti predsednika Kine i sa njim otvori nove teme.
“S naše strane iniciraćemo projekte ubrzanog tehnološkog razvoja, u sferama u kojima nemamo dovoljno znanja kao što su robotika ili leteći automobili”, najavio je on.

Vučić je kazao da su u Srbiju stigli i brzi vozovi iz Kine, koji će biti predstavljeni narednih dana, a uskoro će biti završena i brza pruga od Beograda do Subotice.

Na pitanje da prokomentariše pisanje “Slobodne Bosne” da on želi da napusti evropski put Srbije i da se okrene Briksu, Vučić je istakao da niko ne treba da se bavi “šta Vučić sanja i šta mašta”.

“Ja Briks izuzetno poštujem, ali se Srbija nalazi na evropskom putu i ostaće na evropskom putu, uprkos svim pokušajima nekih koji govore da se zalažu da Srbija ostane na evropskom putu, da Srbiju sa evropskog puta oteraju. Da ostaćemo na evropskom putu“, poručio je Vučić.

Konstatovao je da sve nervira što Srbija ostaje na evropskom putu iako neće, kako ocenjuje, ući za godinu, dve ili tri u EU.

“Bićemo tvrdoglavo na evropskom putu”, naglasio je on.

Dodao je da će u roku od dva dana biti formirana nova vlada koju će činiti oko 35 odsto novih ljudi, ukazujuću da Srbiju treba da vode ljudi koje štite nacionalne interese i čuvaju tradicionalna partnerstva.

Odlični ekonomski rezultati Srbije

Takođe, preneo je odlične ekonomske rezultate, navodeći da je prema fleš procene u prvom kvartalu privredni rast 4,6 odsto, a bio bi 5,1 proenata da nije bilo velikog remonta u NIS-u.

To je, konstatovao je, mnogo veći privredni rast od ne samo evropskog, već svetskog prosečnog rasta.

Vučić je naveo i da je godina završena deficitom od 2,2 odsto, dok je prosečan evropski bio 3,6 odsto.

Prikaži još

Povezani artikli

Back to top button