Вујичић: Напредак у дијалогу тек када међународна заједница покаже политичку вољу
Председница скупштинског одбора за АП КиМ Данијела Вујичић оценила је да је главни разлог стагнације преговора између Београда и Приштине то што нису задовољени једнаки критеријуми и да тек када међународна заједница буде показала политичку вољу у складу са повереним мандатом, поштујући обавезе проистекле из свих споразума чији су сами гарант, може да се постигне напредак у дијалогу.
„До сада су нечинењем показали немоћ и суштинску незаинтересованост на штету српског народа, па постају тихи саучесници у етничком чишћењу Срба на АП КиМ“, рекла је Вујичић за Вечерње новости.
Истиче да Приштина није испунила „готово ништа“ договорено из Бриселског споразума, пре свега формирање Заједнице српских општина, што је резултирало присуством специјалних јединица косовске полиције (РОСУ) и нелегалним контролним пунктовима на северу Покрајине мимо споразума, као и саграђеним базама КБС, док Еулекс и КФОР то нису ни осудили, а ни реаговали што Срби живе у окупацији.
На питање да ли очекује да се дијалог покрене уз новог посредника из ЕУ, након одласка Лајчака у јануару, рекла је да верује да је Лајчак своју мисију врло успешно обавио са његове тачке гледишта или оних који су му били претпостављени, а на задовољство власти у Приштини и да је оно што најмање очекује да будући посредник у дијалогу има „бар толико ауторитета да доведе за сто делегацију из Приштине“.
„Захтевамо повратак на статус qуо анте уклањањем кључних последица једностраних и некоординисаних акција Куртијевог режима, што представља нужну препоставку за смислени напредак у процесу дијалога и што би довело до формирања ЗСО. Довољно је да Приштина испоштује договорено, а да ЕУ и КФОР, како редовно саопштавају, посвећено испуне своје мисије“, изјавила је Вујичић говорећи о затварању 10 привремених општинских органа које је требало да чине темељ ЗСО.
Истакла је да затварањем српских институција, укидањем српских банака и динара као једине легалне валуте, покушајем промене етничке структуре и давањем легитимитета нелегетимним скуштинама и „лажним градоначелницима“ власти приштинских институција доказују да не желе дијалог.
На питање колика је опасност да Косово буде примљено у Савет Европе Вујичић каже да не види никакву опасност у томе и да види пораз СЕ који је међународна организација чији је најважнији акт Европска конвенција о људским правима и Европски суд за људска права као стални систем правне заштите.
„Косово на све начине покушава да се домогне чланства у било којим међународним организацијама, јер би им то био корак напред у признавању суверенитета, интегритета. Циљеви СЕ су транспарентни: поштовање људских права, а Срби на АП КиМ немају ни она основна – слободу кретања, право на језик, на рад… Ту је и унапређење парламентарне демократије – подсетићу да је Курти бацао димне бомбе у ‘парламенту’ у којем се слажу само у томе да Срби на АП КиМ не треба да постоје. О успостављању владавине права да и не говоримо, јер хапсе невине људе без доказа и на основу лажних изјава осуђују их на најстроже затворске казне“, истакла је Вујичић.
Говорећи о томе што „западни центри“ ћуте на кршење ЦЕФТА споразума, истакла је да је споразум ЦЕФТА, споразум о слободној трговини на Балкану, потписала Привремена административна мисија УН на Косову, у складу са Резолуцијом СБ 1244 у Букурешту 2006.
„Мислим да управо то привременим институцијама на АП КиМ смета. А зашто ‘Западни центри’, на кога год сте мислили, ћуте на то очигледно кршење ЦЕФТА споразума и осталих договора видим као њихов пораз ка слободном протоку роба, услуга и капитала“, закључила је Вујичић.
Извор: Танјуг