Након експлозије на каналу „Ибар-Лепенац“, више стотина специјалних јединица Косовске полиције распоређено је у четири северне општине, где патролирају градом са дугим цевима. Грађани Северне Митровице кажу да се због њиховог присуства не осећају пријатно и да то доживљавају као репресију и појачан притисак на српску заједницу.
„Не знамо уопште шта ће ту. Не знамо разлог због чега их је толико ту. А по свему ово што чујемо од наших политичара, да они овде и немају право да буду. Али ваљда то злоупотребљавају и може им се, они су ту као једини орган који води неког реда. Међутим ја сматрам да ће то да буде тако до ових нових избора. А онда се надам да ће и ови наши да учествују у томе. Е сад, каква је политика Приштине и тога Куртија који изгубио компас, не знам шта ради. Ја мислим да им ово не иде у корист. Овакве тензије стварати. Није у реду и то се обија у главу ономе ко то ради и ко то спроводи“, наводи за Косово онлајн један старији господин.
Један од мештана каже да оваква ситуација одговара ономе који жели да протера Србе са Косова.
„Ненормална ситуација. У нормалим земљама оволика полиција нигде нема. Срби на Косову су у својој држави. Нису непријатељски елемент ни Косова, ни Србије, ни било које државе у свету. Ово се дешавало тамо, на оном каналу. Нико не зна ко је дигао тај канал. Пре времена људе тамо полиција хапси. Ти мештани тог села, нису луди да сами себи праве штету. Од тог канала наводњавају баште, њиве, поје стоку, а не вода. Не схватам докле ће ово да буде. Коме ово одговара? Одговара ономе ко ће да протера Србе са Косова, да заокружи неку своју државност“, каже он.
Изградњу још полицијских станица коментарише као „ван памети“.
„Људи зазиру од полиције која има дуге цеви, која је намрштена и наоружана до зуба. Шта треба да плаше народ да побегне ван Косова за Србију? Ако им то циљ нека праве. Не треба да буде циљ ни Приштине, ни Београда. Треба да буде мултиетничко Косово. Треба да живимо сви у миру, у заједништву. Треба да нађемо договор. Не може Курти да доноси одлуке без друге стране. Срби не треба да буду, мањински народ. Они су мањински по броју, али по историјском, они имају право на свој део и треба да буду конститутивни народ Косова. Значи да ниједна одлука не може да се донесе без сагласности. Нема прегласавања“, наводи он.
Једна грађанка каже да су Срби народ који ће опстати, упркос великом броју полиције која је на северу.
„Шта рећи? Овде општа полиција не би требала да борави. Они треба да решавају своје проблеме у свом делу. Ми смо народ који је мирољубив, нисмо људи са тензијама. Шта би ми требали да радимо, шта све у животу преживљавамо? То је катастрофа. Али смо народ који гледа да остане и воли своју државу. То је нешто што нас држи“, истиче она додајући да ће још полицијских станица народ на северу издржати.
Њен суграђанин истиче да се на овакве околности давно навикао. „Мало се неко заплаши, неко у кући, неко тако. Није све једно, али боље да их нема. Али тако је, шта да радимо, не можеш ништа да промениш. Биће још десет станица. Какве две, сваки дан ће по две да буду. Нико не им брани. Њихова држава. Држе их Запад и велике силе. Нико ту не може ништа. Само може да се народ склања и да се чува“, рекао је.
Један од млађих грађана каже да је ово још један вид притиска на људе да одселе.
„Класична репресија, притисак на људе. Притисак да што више људи оде. Једноставно, није пријатно када видите полицајце с дугим цевима. Како се осећају деца која треба да пођу туда. То је то, притисак. То нису полицијске базе, то су војне базе. По својим карактеристикама, полицијске су станице, а базе не могу да буду полицијске. Базе су војне. Само што та војска има полицијске униформе“, наводи он.
Извор: Косово онлајн