Jelena Bulatović, direktorica Centra za manjinske zajednice gostovala je u emisiji romske redakcije na Radio Gračanici u okviru koje je govorila o saradnji ove organizacije sa romskom zajednicom i različitim projektima, koji su do sada, i koji će ubuduće biti sprovedeni.
“Omladinskim aktivizmom se bavimo od 2016. godine. Težili smo ka tome da aktiviramo mlade osobe kako iz srpske, tako i romske zajednice. S obzirom na to, da najveći broj ljudi imamo upravo iz tih zajednica koje žive na teritoriji opštine Gračanica, težili smo ka tome da pronađemo odgovarajuće aktivnosti za sve njih, kako bi ih zainteresovali da se priključe našem radu. Naša organizacija deluje u oblasti volonterizma i aktivizma. Pored toga, bavi se ekonomskim osnaživanjem žena, odnosno devojaka kako bi u budućnosti bile ekonomski nezavisne i kako bi mogle da svoje kreativne ideje ostvare kroz neki od start-ap biznisa. Takođe, bavimo se i ženskim pravima u tom domenu, a težimo ka tome da pričamo i o rodno zasnovanom nasilju, ženskim pravima, koja se odnose na rad, platu i na jednak položaj u društvu”, istakla je Bulatović, gostujući u emisiji romske redakcije na Radio Gračanici.
U emisiji je istaknuto da je jedan od najzanimljivijih programa promocija kulture, kojim se teži ka zbližavanju romske i srpske zajednice.
“U okviru tog programa organizujemo različite radionice, koje imaju za cilj da se deca i odrasli upoznaju, pre svega sa romskom zajednicom, zato što obrazovni sistem koji postoji ne omogućava mladima da se bliže upoznaju sa ovom zajednicom. Taj program je svima nama jako drag, i u okviru njega možemo zapravo videti koliko kultura može doprineti da se izgradi neki most pomirenja i saradnje između različitih zajednica”, kazala je Bulatović i istakla da, što se tiče rada kroz civilni sektor, još uvek nema jakog odaziva od strane donosioca odluka, koji mogu kroz inicijateve Centra za manjinske zajednice da pomognu romskoj zajednici.
Ona je istakla da se generalno može uvideti da romska zajednica i dalje živi u veoma lošim uslovima i da se svakodnevno suočava sa nedostatkom novca, koji bi im omogućio da ima osnovne životne namirnice.
“Sa druge strane, naglasila bih da je veoma bitno da promovišemo romski jezik i mislim da trebamo težiti ka tome da bar najosnovnije reči na romskom jeziku naučimo, jer smatram da na taj način možemo pružiti podršku ka razvijanju njihovog jezika i pokazati da želimo da živimo sa pripadnicima romske zajednice i da kroz implementaciju svih preuzetih obaveza na lokalnom nivou sprovodimo poštovanje romskog jezika”, naglasila je Bulatović.
Ona je napomenula da su na početku rada sprovodili kampanje o podizanju svesti o postojanju zakona o ljudskom aktivizmu, kada su flajere i brošure štampali i na romskom jeziku i uključivali volontere iz romske zajednice.
“Nakon toga, organizovali smo posmatranje lokalnih izbora, gde smo imali posmatrače iz romske zajednice. Takođe, naša kampanja o načinu glasanja išla je putem društvenih mreža i na romskom jeziku, a potom su sledile aktivnosti koje su se ticale promocije romske kulture. Organizovali smo, dve godine za redom, promociju Međunarodnog dana Roma, pri čemu smo jedne godine imali muzički spektakl, a druge smo organizovali mini fudbal sa devojčicama i dečacima. Na taj način smo hteli da promovišemo da i devojčice imaju pravo da se bave fudbalom i da to nije samo muški sport”, kazala je Bulatović.
Centar za manjinske zajednice je, osim toga, sprovodio radionice koje su se ticale podizanje znanja o materijalnom i nematerijalnom kulturnom nasleđu, kao i o ulozi arheologa.
“Tada smo uključivali decu iz romske i srpske zajednice i pričali o tome šta se oko njih nalazi, a promovisali smo i međuverski dijalog, poštovanje različitosti i iskorenjivanje predrasuda naročito diskriminacije na osnovu pola i nacionalne i etničke pripadnosti. Mi smo presrećni kao osnivači organizacije, jer smo nakon svih naših aktivnosti uvideli da je pre svega romska zajednica iz Gračanice prepoznala naš trud i rad. Mogu reći da imamo veliki odaziv mladih i odraslih, koji žele da popričaju sa nama i da im na neki način pružimo pomoć kroz savetovanje i pružanje određenih informacija, koje će im omogućiti da pronađu rešenje za svoj problem”.
Bulatović je naglasila da Centar za manjinske zajednice svake godine teži ka tome da ima dvadeset novih volontera i vodi računa da uvek bude proporcionalno zastupljen broj mladih iz romske i srpske zajednice.
“Uskoro ćemo organizovati pesničko veče i to će biti peta godina za redom kada će mladi umetnici imati priliku da prezentuju svoju poeziju i na taj način se osnaže da u budućnosti javno prezentuju, kako svoje kritičko mišljenje tako i svoja osećanja, kao i da kreiraju i izdaju svoju knjigu. Na tom događaju biće pozvani svi zainteresovani, dok ćemo poseban akcenat staviti na pripadnike romske zajednice. Svake godine ovaj događaj uveličava Ibrahim Ragipi, koji je izvanredan muzički talenat, izvodi rep muziku isključivo na romskom jeziku i drago mi je da mogu da istaknem da svi oni koji su čuli njegov talenat žele da ponovo dođe i uveliča ovaj događaj”, istakla je Bulatović.