Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ВестиКосово

Др Вукадиновић: Повећан број пацијената са кардиоваскуларним проблемима

На северу Косова на снази је црвени метеоаларм, а метеоролози најављују да ће тропски талас потрајати до 18. августа. Тања Вукадиновић, докторка опште праксе Дома здравља у Лепосавићу, каже за ТВ Мост да је услед неповољних климатских услова повећан број пацијената углавном са кардиоваскуларним проблемима.

Због великих врућина и у Лепосавићу су угрожени животи људи и животиња који на све начине покушавају да бар мало ублаже топлоту. Многи бораве у климатизованим просторијама, док у одређеном временском периоду готово да се не може видите нико на улицама.

Савети лекара су да се сви пацијенти, посебно хронични болесници придржавају своје терапије. Како ово важи за њих тако и за остале грађане саветује се избегаваје излагање сунцу у периоду од 11 до 17 часова, лагана одећа и хидрирање течношћу, и заштитне капе или шешири.

Тања Вукадиновић, докторка опште праксе Дома здравља у Лепосавићу, изјавила је за ТВ Мост да је на снази неповољна климатска ситуација и наводи да је повећан број пацијената углавном са кардиоваскуларним проблемима.

„У последњих месец до два, када су кренуле веће врућине и уопште сада у време лета приметила сам пораст броја пацијената који су првенствено са кардиоваскуларним проблемима, то су хронични пацијенти. Углавном пацијенти који болују од дијабетеса, хипертензије и уопште слабости srcа. Нема правила у смислу старије и млађе популације, имамо и једних и других, а све чешће нам се јавља и млађа популација са таквим тегобама“, каже Вукадиновић.

Саветује заштиту од јаког сунца уз обавезно ношење капе, шешира и упозорава у ком временском периоду не смете боравити напољу.

„Оно што је препорука свих лекара, јесте да се сви пацијенти посебно хроничари придржавају своје редовне терапије да не избегавају да користе лекове, да избегавају излазак вани по врућини и посебно је савет у периоду од 11 часо ујутру до 17 на подне, да носе лагани одећу, памучну једнослојну, хидрирање и да са собом носе флашицу воде, течности и пожељно је да пацијенти који бораве споља, који су изложени директном утицају сунчевог зрачења, а да рецимо раде физичке послове у баштама да обавезно имају са собом већи шешир и заштите главу и лице“, рекла је Вукадиновић.

Препоручује лаганије оброке уз више течности.

„Препорука је свакако да се не само пацијенти који имају тегоба који су хронични болесници, већ и остали користе лагање оброке, сада иде сезона свежег воћа и поврћа тако да је то број један када су оброци у питању, значи лагање и што више течности“, истакла је Вукадиновић.

Упутила је посебан апел младима да не конзумирају алкохол, јер се, како је додала, организам не може бранити на високим температурама.

„Апелујем на младе да што мање конзумирају алкохол. Пожељно би било да то избегавају, сам алкохол је диуретик, повећава концентрацију излучивања течности, поспешује знојење, тако да се организам на овим високим температурама не може бранити, тако да што више воде без употребе алкохола“, поручила је Вукадиновић.

Додаје да су веома опасне и велике температурне разлике споља и у климатизованим просторијама, које, како каже, такође неповиљна утичу на здравље људи.

„Често се користе и климатизоване просторије, чак и у аутомобилима, а препорука лекара је да та температурна разлика споља и унутра не сме да буде већа од 8 степени Целзијусових. То је нека горња граница како би наш организам успео да се прилагоди и адаптира, јер велики је шок за организам и настају различите тегобе када из прегрејане просторије уђете у просторије где је 18 или 19 степени, креће појачано знојење, дрхтавица и то све утиче на синузите, главобоље тако да постоје та стања где су изложени када је у питању сунчаница директном утицају где се сам организам прилагоди на ту температуру, а онда из тако прегрејане средине уђу у климатизовану просторију и онда се могу јавити колапсии топлотни удари, озбиљнија клиничка слика“, рекла је Вукадиновић.

Позвала је све пацијенте, посебно оне који осете наведене симптоме, да се одмах јаве свом лекару.

„Препорука је да се сви пацијенти који осете било какву тегобу одмах јаве лекару, а у смислу високе температуру где су фебрилни, појачано лупање srcа, висок или низак притисак, претерано знојење, малаксалост, конфузија, падање у несвест да такви пацијенти је неопходно да се одмах јаве лекару, а код озбиљнијих стања где имамо колапс због топлотног удара препорука је да одмах позову Хитну медицинску помоћ“, рекла је Вукадиновић.

Извор: ТВ Мост

Прикажи још

Повезани артикли

Бацк то топ буттон