Европска унија (ЕУ) је поново позвала косовске власти да сва питања везана за органе који делују на Косову а које подржава Србија, реши у оквиру дијалога о нормализацији односа.
„Европска унија је одувек била веома јасна, да се статус и транзиција јавних и социјалних служби које подржава Србија, посебно здравство и школски систем и образовање, мора решавати у дијалогу, упоредо са успостављањем Заједнице општина са српском већином на Косову, што је законска обавеза за власти на Косову“, изјавио је портпарол ЕУ Петер Стано.
„Једностране акције које ограничавају приступ овим услугама, здравственој заштити или образовању имале би негативне ефекте на свакодневни живот људи и на услове живота на Косову, српске заједнице и других заједница. А ово би било и непоштовање обавеза Косова у европским интеграцијама“, оценио је бриселски портпарол.
С тим у вези, Петер Стано је рекао да је Брисел информисан и прати ситуацију везану за хапшење, а потом пуштање, директора школе из села Гојбуље, јер је код себе имао печате српске школе.
Косовске власти су у претходних неколико месеци предузеле акције на северу Косова позивајући се на успостављање владавине права. Ове мере су обухватиле и затварање неких финансијских институција из Србије које су деловале на северном делу Косова.
Брисел је ове акције назвао „једностраним и некоординисаним“, те редовно позива званичну Приштину да се око свих питања везаних за „паралелне структуре“ на северу Косова расправља у оквиру дијалога.
Према речима портпарола ЕУ, дијалог је суштински услов за напредак у приступном процесу како за Приштину тако и за Београд.
„Стране ће бити у дијалогу све док су заинтересоване за процес придруживања ЕУ. Јер од краја прошле године, када је постигнут договор у Охриду, стране су се сложиле да је напредак у дијалогу везан за њихов напредак у процесу придруживања. Дакле, ако нема дијалога, нема ни процеса приступања“, подвукао је Петер Стано.
Напредак у примени договора из дијалога од овог пролећа је обухваћен преговарачким оквиром о чланству Србије у ЕУ.
Дијалог је у застоју од прошле године. Последњи сусрет лидера је одржан у септембру 2023. Главни преговарачи су ове године у више наврата долазили у Брисел на преговоре али сусрети су углавном окончани без резултата.
Због тензија на северу ЕУ је од јуна 2023. увела казнене мере Косову које су и даље на снази. Укидање ових мера је у јуну ове године предложио шеф европске дипломатије Жозеп Борел међутим, још нема сагласности међу државама чланицама како ићи даље у процесу укидања мера.
Извор: РСЕ