U prepunoj velikoj sali Doma kulture Gračanica premijerno je izvedena dečija predstava „Zmajovini pangalozi“, koju je Narodno pozorište Priština radilo u saradnji sa studentima Fakulteta umetnosti u Kosovskoj Mitrovici i Domom kulture Gračanica.
Predstava „Zmajovini pangalozi“ je priča o dečijem odrastanju o školskim danima kada je batina bila priznata kao vaspitna mera. To je priča o odrastanju, ljubavi, pubertetu ali i o tome kakva je škola bila u nekim prošlim vremenima.
“Predstava sama po sebi priča o tome, o dečijem odrastanju, o školi u nekim drugim okolnostima, kad su batine bile priznate kao vaspitna mera, pa ukinute. predstava prati likove, dobro poznate Zmaj Jovine likove, iz njegovih čuvenih pesama i sve to navedeno pošto je ovo za malo stariju decu, za osnovce, pa i srednjoškolce. onda je sama ta tematika vrlo bliska publici koja je gleda, ona se prepoznaju u tome, u ocenama, u svim tim problemima, ljubavima i videli su ovde puno emocijai namerno smo hteli da ovu predstavu posvetimo malo starijoj publici, odnosno, starijim osnovcima. Deca se ne tuku, deca se vole, mislim da je to glavna poruka, nažalost je ova predstava jako aktuelna u današnje vreme, nosi tu jaku poruku i mislim da smo uspeli veliki posao da uradimo i dragoceno je to što će ova predstava, kao i ostale dečije predstave obići ostatak Kosova i Metohije, a i u ostatku Srbije će ići na festivalima, tako da smo presrećni na sve što smo radili. Ja se trudim, godinama unazad radim dečije predstave i kako da vam kažem, rditelji vode decu u pozorište, prvenstveno i roditeljima treba da bude zanimljivo, trudim se da se i roditelji zabave i da oni shvate neke poruke i da shvate neke poruke, i da uđivaju zajedno sa decom u publici“, rekao je Igor Damnjanović, reditelj predstave.
Kada je u pitanju pozorišni repertoar, jedna od neizostavnih stavki su i dečje predstave, a dečja publika je najiskrenija i svaka predstava obeležava na neki način njihovo detinjstvo.
„Prokokmentarisao bih za ovu predstavu, malo je drugačija od Snežane, u smislu da je za malo stariji uzrast, jer su ipak to školski dani, iako je to radnja koja se događa školske 1877/8 godine, kada su vaspitne mere bile drugačije. Većina ovoga što radimo i okreće se oko toga, oko batina, kojima učitelj tuče decu i tih njegovih vaspitnih mera, iako je to mnogo drugačije, nego što je to danas, meni je barem poenta ove priče da, to su ista deca, to su isti ljudi, dete je dete, to su isti njuhovi problemi, neke njihove prve ljubavi, njihove prve svađe“, rekao je Filip Paprić, glumac.
„Ja sam bivši student Fakulteta Umetnosti, sada sam na neki način član Narodnog pozorišta u Prištini, ovo je meni takođe druga predstava u saradnji Fakulteta i i Pozorišta i to je vrlo značajno. Pre svega značajno je za Fakultet i za Pozorište, a značajno je i za studente, ja sam jedan od tih koji je nakon prve odigrane predstave dobio priliku da radi u pozorištu i mislim da su vrata otvorena svim studentima i novim talentima“, rekao je Nikola Stanković, glumac.
Predstava je nastala kao rezultat saradnje Narodnog pozorišta Priština, Fakulteta umetnosti u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i Doma kulture u Gračanici, a pored Gračanice, biće izvedena u Zvečanu 6. marta, 9. marta u Leposaviću i 20. marta u Zubinom Potoku.