Održivi opstanak je ključ za održivi povratak raseljenih, koji je moguć samo ukoliko se uklone političke prepreke, ali i obezbede svi potrebni preduslovi, od izgradnje ili renoviranja njihovih kuća ili domova, do dobre zdravstvene zaštite i mogućnosti obrazovanja, kaže predsednik opštine Štrpce i bivši ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić.
„Uvek sam isticao, i u vreme kada sam se bavio ovim pitanjem kroz resor koji sam vodio, da bez održivog opstanka ne može da bude ni održivog povratka. Da biste zaista imali situaciju u kojoj će povratnici tu, morate da obezbedite ne samo izgradnju ili renoviranje njihovih kuće i domova, već dobru zdravstvenu zaštitu, ekonomsku sigurnost i mogućnost obrazovanja. Dakle, nešto što je stub života svakog pojedinca, bez obzira da li je raseljeno lice ili živi tu i nikad se nije selilo. U tom kontekstu održav povratak će biti moguć kada nemamo sve ove druge probleme koje imamo. A, imamo puno problema koji su političke prirode“, ističe Jevtić u razgovoru za Kosovo onlajn.
Kometarišući poslednji slučaj – napad na Dragicu Gašić, jedinog povratnika u Đakovicu, Jevtić kaže da je takvih primera i previše.
„Bavio sam se povratkom u Ljubožde, mesto kraj Istoka u koje smo vratili Srbe koji su se iz tog mesta usled ratnih dešavanja raselili. Prošli su sve procedure, provere, sve što podrazumeva proces povratka. Obnovili su kuće, izgradili nove, ljudi se vratili. Što se dešava nakon svih godina? Oni uhapse predstavnika tog povratničkog sela i optuže ga za ratni zločin. Govorim o Žarku Zariću koji se sada nalazi u pritvoru. A, on nije jedini primer. U suštini, održivi povratak će biti moguć kada, pored ovih preduslova obezbedimo i uklonimo ove političke prepreke i probleme koji stoji na putu povratka“, naglašava Jevtić.
Prema njegovim rečima, u aktuelnoj situaciji, povratak raseljenih je moguć samo u sredinama u kojima su Srbi većinsko stanovništvo.
„U ovim okolnostima, kakva je situacija danas, očigledno je da Srbi, da bi u nekom smislu taj povratak bude održiv, mogu da se vrate u onim većinski srpskim sredinama, naseljima, ili mestima, i tamo gde postoje svi stubovi života o kojima sam govorio, i zdravstvena zaštite, i obrazovanje, i taj ekonomski aspekt“, smatra Jevtić.
Kaže da je povratak u urbane sredine daleko komplikovaniji.
„U Prištini nemate školu na srpskom jeziku. Nemate školu na srpskom jeziku ni u drugim gradovima. Vidite šta se dešava sa jedinom povratnicom u Đakovići. Dakle, Srbi danas mogu da se vrate tamo gde postoji ovaj minimum uslova za normalan život i opstanak“, ističe predsednik opštine Štrpce.
Poručuje da je za potencijalni povratak, ali i opstanak Srba na Kosovu ključno da Srbi ne prodaju svoju imovinu jer samo tako postoji mogućnost da se na nju jednom i vrate.
„Važno je da ne prodajemo našu imovinu, imovinu koju su nam ostavili preci. Svaki put kada prodate parče te imovine, prodata je šansa da nas bude u budućnosti više“, naglašava Jevtić.
Zbog toga je, kaže, važno da se život Srba na Kosovu ne posmatra kroz prizmu dnevno-političkih događaja ili kratkoročnih planiranja.
„Moramo da razmišljamo o dalekoj budućnosti, zato moramo da budemo uporni“, poručuje Jevtić.
Izvor: Kosovo Online