Svake godine na ovaj dan časovi srpskog jezika posvećeni su Međunarodnom danu maternjeg jezika, odnosno priči o negovanju maternjeg jezika jer je činjenica da je maternji jezik i njegovo očuvanje vrlo bitan za naš opstanak kao nacije, istakla je gostujuću u Jutarnjem programu RTV Gračanica, Ana Kostić, profesorica srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji u Lapljem Selu.
„Naš posao očuvanja i negovanja maternjeg jezika nije nimalo lak i ono što prvo treba uraditi jeste razviti ljubav prema predmetu srpskog jezika jer uglavnom svi sa lakoćom radimo ono što volimo, tako će i učenje maternjeg jezika biti mnogo lakše“, kazala je profesorica Ana.
Ona je istakla da deci treba obajsniti koliko im je maternji jezik bitan za razvoj bića, ali i ljubavi prema čitanju, a sve to će im kasnije olakšati i put ka školi i obrazovanju.
„Od malih nogu kod dece treba razviti ljubav prema pisanju i čitanju, probuditi interesovanje kod njih na taj način što ćete im ispričati najinteresantnija dešavanja iz književnog dela, pa će ona sama početi da čitaju“, istakla je Kostić.
Danas u vreme globlizacije i interneta veoma je teško sačuvati identitet maternjeg jezika, a srpski jezik je naročito ugrožen na Kosovu i Metohiji.
„Mi ovde najbolje znamo šta je maternji jezik, jer čak i na mnogim proizvodima koje kupujemo ne možemo da vidimo sadržaj samih proizvoda jer nisu na našem jeziku. Srpski jezik je ovde ugrožen do te mere da tome prosto nema kraja, da je to jedno klupko koje se svakodnevno umotava. Ako vi danas progovorite srpskim jezikom pred nekim kome se to ne sviđa možete doživeti, u najmanju ruku, veliku neprijatnost. Bilo je mnogo takvih situacija, a što je najgore to traje godinama i nekako se svi povlačimo pred tom činjenicom ugroženošću našeg jezika“, naglasila je Kostić.
Profesorica Ana Kostić je na današnji dan našim gledaocima, slušaocima i čitaocima poručila da se trude da govore pravilno standardnim književnim jezikom, da se ne stide svog dijalekta, da koriste i neguju stare reči, da čuvaju i neguju svoj identitet, a to će uraditi kroz očuvanje maternjeg jezika.