Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
KosovoKulturaNaslovna

Održana promocija Fotomonografija „Gradovi Kosova i Metohije 1878-1941. godine“

Fotomonografija „Gradovi Kosova i Metohije 1878-1941. godine“ autora Marka Markovića, istoričara i direktora Arhiva KiM, predstavljena je sinoć u Domu kulture u Gračanici.

Fotomonografija „Gradovi Kosova i Metohije 1878-1941. godine broji  358 razglednica i fotografija na kojima je predstavljeno 14 gradova i varoši   Priština, Prizren, Peć, Đakovica, Kosovska Mitrovica, , Gnjilane, Janjevo, Kačanik, Štimlje , Lipljan, Zvečan, Podujevo, Vučitrn, Uroševac.

Marko Marković, istoričar i autor, na promociji je kazao da je objavljeni materijal u fotomonografiji prikupljen je u najeminentnijim ustanovama kulture Republike Srbije.

„Fotografije sam prikupljao krnuvši od muzeja, narodnog, etnografskog, istorijskog, kao i muzeja Albera Kana u Francuskoj. Istraživački rad me je potom vodio u Arhiv Srbije, Jugoslavije, Arhiv SANU, Grada Beograda, dragocen materijal prikupljen je u Narodnoj biblioteci Srbije i Matice Srpske. Sve što je predstavljeno u knjizi je zapravo prvorazredni istorijski izvor toga vremena i kao istoričar kada posmatram pisane istorijske izvore koji se hronološki pokapaju sa razglednicama i fotografijama u ovoj knjizi, jer svaka razglednica i fotografija svedoči o jednom vremenu.

Redovni profesor odeljenja za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu dr Miloš Ković, je istakao da nije imao dilemu da bude jedan od recenzenata predstavljene publikacije.

“Počastvovan sam prilikom da vam se večeras obratim. Ovu priliku doživljavam kao blagoslov. Kada me je Marko Marković pozvao da budem recezent ove knjige i kada mi je poslao materijal fotografije koje je prikupio, zaista sam ih dugo posmatrao i nisam imao dileme oko svoje odluke da budem recezent. Odavno poznajem rad Marka i ovo nije njegova prva knjiga ovog tipa. Tokom gledanja fotografija pitao sam se jedino šta da napišem, kako da priđem knjizi. Fotografija je jedan predragocen istorijski izvor, što je ujedno i glavna tema moje recenzije.Razglednice su nameštene, biraju se kadrovi, šta će se prikazati, ali čak i razglednice same po sebi, birane da budu reprezentativne, opet su predragoceni istorijski izvori za nas. Ovo je vreme pre fotošopa i svega što danas vidimo, mi danas zaista ne možemo da verujemo fotografiji, snimaku, vidimo šta se radi sa veštačkom inteligencijom, tada to nije rađeno birani su motivi, uglovi iz kojih se prave fotografije. Sama po sebi fotografija je predragocena“, istakao je Miloš Ković.

Pokrovitelji izložbe razglednica i fotografija i večerašnje promocije knjige su: Ministarstvo kulture Republike Srbije i Kancelarija za Kosovo i Metohiju uz podršku Eparhije raško-prizrenske.

Prikaži još

Povezani artikli

Back to top button