U organizaciji gimnazije Orahovac, u hramu Uspenja Presvete Bogorodice , održana je radionica dekupaža, a uz blagoslov paroha Milana Stanojevića.
Radionica je okupila dvadesetoro dece i nekoliko njihovih nastavnika. Deca su kroz učenje napravila po jednu kutiju za nakit ili poslužavnik u dekupaž tehnici.
Tehniku izrade ovakvih rukotvorina objašnjavala je profesorica srpskog jezika i književnosti u srednjoj školi u Gračanici i višestrani umetnik Radmila Miljković, dok su sredstva za nabavku materijala za rad u radionici, na inicijativu profesorice Marije Janićijević, prikupljena u srednjoj školi u Boljevcu kod Niša.
Profesorica Radmila nije krila svoje oduševljenje što je dobila priliku da radi sa decom u Orahovcu, naglasivši da su dečji osmesi oterali sve tamne oblake koje nosi u sebi.
„Meni je drugi put da sam ovde u Orahovcu, jednom sam dolazila sa kolegama i đacima iz škole i evo danas opet. Zaista sam silno želela da budem ovde, da osetim vaš život, vaš geto, ali kada sam videla osmehe na licima ove dece, sve ono što je bilo nekako tužno u meni, ti osmesi su potisli. Deca su me očarala, na njihovim licima nisam videla tugu. Drago mi je što sam mogla da budem deo vas, da ih čujem kako pričaju, kako se smeju i imaju mnogo više ljubavi i volje nego što sam očekivala“, kazala je Radmila za radio Goraždevac.
Radmila Miljković je tehnikom dekupaža počela da se bavi pre šest godna a, kako je istakla, od detinjstva je privlaći ljubav prema umetnosti.
,,Od detinjstva sam imala afiniteta prema umetnosti, prema crtanju i prema slikarstvu, i pored toga što sam završilila fakultet i radim kao profesor srpskog jezika i književnosti, svaki slobodan trenutak koristim za bavljenje dekupažom ili slikanje. Deca su danas bila oduševljena. Prvi put se sreću sa dekupaž tehnikom, a ona pruža mogućnost da izrazimo svoju kreativnost i svoju ljubav prema umetnosti, prema bojama, prema šarenilu. Ova tehnika uliva nekakvu radost u nama samima i stvara je, zato što sam to osetila na svojoj koži i zaista je to tako i meni nije dosadilo posle više od pet godina. I u dečjim očima sam videla znatiželju, zainteresovanost i nadam se da će neko od te deca kasnije zaista želeti da se bavi ovom tehnikom i da njihove mame stvore male biznise od ovog kutija, da spojimo lepo i korisno”, rekla je Radmila.
Profesorica srpskog jezika i književnosti, Olivera Radić, kaže da je ovo samo jedna u nizu aktivnosti koje njena škola organizuje.
,,Do sada smo organizovali radionice slikarstva i mozaika, nekoliko takmičenja iz oblasti fotografije, slikarstva i pisane reči, izložbu starih fotografija, podržavali rad škole fudbala, ugostili glumca Petra Božovića i profesora Vladimira Medenicu, koji su nam održali predavanja o vladiki Nikolaju i na temu ćirilice i sl.
Ova radionica dekupaža je spojila tri škole iz različitih mesta. Mešovitu srednju školu iz Doljevca, Građevinsko saobraćajnu školu iz Gračanice i našu Gimnaziju, a na radost dece ne samo srednjoškolskog već i osnovnoškolskog i predškolskog uzrasta. Cilj nam je da decu udaljimo sa mobilnih telefona i vratimo nekim tradicionalnim vrednostima”, kaže Olivera.
Učesnici ove umetničke radionice, mališani i njihovi roditelji zahvaljuju se organizatorima što su im omogućili da izraze svoju kreativnost i uz dobru zabavu izrade korisne stvari, a ujedno puste mašti na volju i bar na trenutak zaborave na brojne probleme sa kojima se nose.
Izvor: Radio Goraždevac / TV Most