Sa srcem koje radi jedva 30 odsto, u kolicima, povređenom prostatom jer su mu na silu ugrađivali kateter, Zoran Kostić (73) iz Prilužja jedva preživljava u pritvorskoj jedinici kod Podujeva, bez adekvatnog lečenja i bilo kakvih ljudskih prava jer po merilima Prištine – takva prava Srbima ne pripadaju, pišu Novosti.
Zoranov bratanac Milan Kostić, predsednik privremenog organa opštine Vučitrn, za Novosti objašnjava da čak i u izveštajima albanskih lekara koji su mu radili intervenciju u Prištini, piše da bi njegov stric, uhapšen pod lažnim optužbama za ratni zločin na Kosovu, trebalo da bude u bolnici na lečenju zbog izuzetno lošeg stanja.
“Moj stric je u kolicima, jako teško se kreće, ne može da izađe iz pritvorske jedinice do mesta gde se sastaje sa porodicom tokom poseta. On je srčani bolesnik, ali u pritvoru ne prima adekvatnu terapiju, kao ni ostali pritvoreni Srbi koji su osumnjičeni za navodne zločine i lišeni svih prava, a prvenstveno onog na pravo na lečenje”, kazao je Kostić.
Ljiljana Kostić, Zoranova supruga, dodaje da su mu u prištinskoj bolnici radili koronografiju, ali da ona ne zna ni koje mu lekove daju, niti da li su odgovarajući. Dodaje da je monstruozno što su na silu hteli da mu ugrade kateter zbog čega su mu povredili prostatu, pa je krvario danima.
“To su uradili kako bi ga sprečili da odlazi do toaleta rekavši mu da ‘ne može da se šeta po bolnici jer je ratni zločinac'”, kaže Ljiljana.
Zabrinuta za Zoranovo zdravlje, dodaje da u pritvorskoj jedinici nema grejanja, a porodici ne dozvoljavaju da mu donesu ćebad, niti bilo šta drugo.
Ljiljana ističe da njen suprug nikome ništa nije skrivio. Da je bilo šta nažao učinio bilo kome, a posebno Albancima, kako kaže, sasvim sigurno ne bi ostao da sa porodicom živi u rodnom Prilužju.
“Zoran je privrednik, čestit čovek i sigurno je zasmetao upravo zbog namere da ostanemo ovde kao jedna od brojnijih i uglednijih porodica”, kaže Ljiljana koja u Prilužju živi sa sinom, snahom i unučićima.
Slično govori i njegov branilac advokat Predrag Miljković:
“Ne pitam se hoće li moj klijent biti oslobođen, već hoće li izaći živ iz pritvora.”
Da se ovaj čovek nalazi na ivici smrti upozoravaju i iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju koji su se 19. decembra poslednji put obratili pisanim putem Euleksu.
“Još jednom naglašavamo da je Zoran Kostić starije dobi i osoba kojoj je neohodna redovna terapija jer je reč o hroničnom srčanom bolesniku”, naveo je direktor Petar Petković u obraćanju.
Upozoravaju i na saznanje da zatvorski lekar odbija da Kostiću izda uput za lečenje u adekvatnoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno da odbija da uvaži dokumentaciju Kostićevih lekara iz KBC Kosovska Mitrovica.
Kancelarija za KiM inače dosad je uputila pet dopisa međunarodnim misijama uključujući Oebs, Unmik, Kancelariju EU…
Kako je Novostima potvrđeno u Kancelariji, zahtevi i dopisi misijama povodom slučaja Kostić upućeni su 22. septembra, 24. oktobra, 29. novembra, 7. i 19. decembra, u kojima se navodi da postupanje prema Kostiću može imati fatalan ishod.
“Uprkos našem insistiranju da predstavnici misija iskoriste svoj autoritet pred institucijama u Prištini kako bi Kostić, ali i ostali pritvoreni dobili adekvatan tretman, zahtevi do sada nisu imali pozitivan ishod”, navodi se.
Kostić je uhapšen 20. septembra ispred kuće u Prilužju kada su ga na prevaru pozvali radnici elektrodistribucije isključivši mu prethodno struju. Istog dana su uhapšena još dva Srbina sa područja opštine Vučitrn – Dragan Milović i Ilija Elezović koji je zbog lošeg zdravlja pušten da se brani sa slobode, dok je Kostiću nedavno produžen pritvor.
Pravosudni organi Kosova optužuju Kostića da je bio svedok na mestu navodnog ubistva više Albanaca, dok članovi porodice ističu da imaju dokaz kako je spornog dana bio van Kosova.
Napominju da Tužilaštvo nije pronašlo nijednog svedoka protiv Kostića, ali strepe da će “naći” nekog lažnog, kao što to čine u gotovo svim slučajevima protiv uhapšenih Srba.
Izvor: Kosovo onlajn