Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ДруштвоЛокалнеНасловна

Предавања на тему „Дигитализација, модел за очување и заштиту културног наслеђа“

У  сарадњи са Факултетом техничких наука из Новог Сада  у Дому културе „Грачаница“  одржана су предавања под називом: „Дигитализација, модел за очување и заштиту културног наслеђа“.

Предавања су одржана  у склопу пројекта „Подизање капацитета Дома културе Грачаница у циљу очувања, заштите и презентације културног наслеђа“.

„Ово је друга година да се у Дому културе „Грачаница“ радници стручно оспособљавају за рад, а оваква предавања имају за циљ промовисање и едукацију о важности чувања нашег културног блага новим техникама „претварања“ физичких артефаката и докумената у дигиталне формате. Да би се процес дигитализације у установама заштите културног наслеђа обављао континуирано и несметано, неопходно је ангажовање професионалаца унутар установе, као и спољних сарадника који ће радити на пословима дигитализације у циљу очувања и заштите културног наслеђа Републике Србије, истичу из Дома културе.

О техникама чувања и предусловима потребним за то и зашто је битно сачувати културно наслеђе говорио је  Аљоша Петојевић – специјалиста и струковни инжењер електротехнике и рачунарства.

„Циљ  је да ствари назовемо својим именом, заправо да се бавимо од тог првог есенцијалног податка,  да он буде тачан,  да се налази на свом месту и да такав податак буде оно што ће вештачка интелигенција узети као нешто што је објективно, јер грешке које настају у самом улазу као информација се касније мултипликују и  долази до великих погрешака“, казао је Петојевић.

Милан Танасковић који је задужен за овај пројекат истиче да Дом културе Грачаница, као водећа установа културе на овим простирима прати нове трендове и усавршава нове технике дигитализације и трајног чувања уметничких слика, из фундуса Галерије и књига из фонда библиотеке Дома културе „Грачаница.

„Други циљ је да чување нашег културног наслеђа у дигиталној форми проширимо и на наше културне споменике, односно манастире и све оно што је значајно за нашу културну баштину“, каже Танасковић.

Покровитељ овог пројекта је Министарство културе Владе Републике Србије.

Прикажи још

Повезани артикли

Проверите такође
Цлосе
Бацк то топ буттон