Старовић: Завршен нацрт закона којим се АП КиМ проглашава за подручје посебне социјалне заштите
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић изјавио је данас да је Министарство у интензивној сарадњи са Канцеларијом за КиМ и другим ресорима Владе Србије завршило рад на изради нацрта закона којим се АП КиМ проглашава за подручје посебне социјалне заштите.
Старовић је за ТВ К1 рекао да очекује да тај нацрт буде разматран и усвојен већ на првој следећој седници, након чега се шаље у скупштинску процедуру.
“Верујем да ће расправа почети у другој недељи новембра. Радимо све у складу са задатим роковима и верујем да ће овај закон наићи на велико одобравање наших грађана на КиМ”, истакао је Старовић.
Објаснио је да је основна идеја законског решења да се обезбеде социјална и новчана давања за незапослена лица на подручју АП КиМ, како би сваки наш незапослени сународник, као и сви незапослени који Србију сматрају својом државом, без обзира на националну припадност, добијали 20.000 динара месечно.
Додао је да ово давање не би утицало на друга социјална давања која појединац или његова породица већ остварују.
“Ова мера је специјална. Били смо веома опрезни у дефинисању јасних механизама како бисмо утврдили ко су заиста незапослени, јер сама евиденција Националне службе за запошљавање није довољна да спречимо било какве злоупотребе. Морамо искључити лица која остварују приходе на друге начине, укључујући рад изван правног оквира Србије. На нашој евиденцији Националне службе за запошљавање имамо људе који раде у приштинском систему и остварују зараде”, рекао је Старовић.
Он је навео да је, како би се испунили критеријум правичности, установљен начин да се кроз рад специјализованих комисија искључе та лица.
Према његовим речима, други важан критеријум је да ове мере буду усмерене на оне који су заиста незапослени и који живе на АП Косово и Метохија. “Наш предлог је да примена овог закона почне од фебруара 2025. године“, навео је Старовић.
Објашњавајући где ће људи подизати тај новац, Старовић је рекао да ће поступак бити детаљно разрађен кроз припадајући закон и подзаконске акте до ступања на снагу закона. “Наша жеља је да цео поступак буде електронски, а изузетно ће, за оне који то не могу учинити из објективних разлога, бити омогућено подношење захтева на јединственим управним местима, односно измештеним писарницама на административним прелазима”, објаснио је Старовић.
Према његовим речима, идеја је да људи путем еУправе уносе своје основне податке у образац, након чега ће привремени органи локалне самоуправе по службеној дужности прибављати потребну документацију како би био олакшан процес за грађане.
Говорећи о новој рунди дијалога Београда и Приштине одржаној јуче у Бриселу, Старовић је истакао да је Бриселски дијалог једина међународно- правно посматрано легитимна платформа на којој треба да се решавају сва отворена питања.
Он је навео да је ЕУ добила мандат од Генералне скупштине УН да се бави нормализацијом између Београда и Приштине, због чега Србија никада не сме да устане од преговарачког стола, додајући да то никада није ни урадила. Додаје да је проблем што дијалог последње три године представља празну љуштуру.
Старовић сматра да је кључ за обуздавање премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија одлучност међународне заједнице.
„Када постоји одлучност међународне заједнице, онда успевају да обуздају Куртија. У августу прошле године, када је Курти одузео лиценцу Телекому Србије, и када је претило да не само на северу Косова, већ да комплетна наша заједница остане без телевизије, интернета и мобилне телефоније, Американци су реаговали и приморали Куртија да укине ту забрану, односно одузимање лиценце”, рекао је Старовић.
Додао је да то показује да постоји начин да обуздају Куртија и да Србија мора бити стално припремљена, не гајећи илузије да ће довести до великог преокрета од 180 степени.
Старовић је поручио да је сваки мали корак у том правцу који спречи Куртија да додатно отеже положај нашег становништва значајан резултат.
“Здравство и школство представљају последњу линију одбране и кључне институције које утичу на свакодневни живот нашег становништва. Изузетно је важно да наставе да функционишу у свом тренутном облику, јер, не дај боже, уколико дође до отежања или онемогућавања рада ових институција, будуће формирање Заједнице неће имати никаквог смисла”, навео је он.
Извор: Танјуг