ВестиКосово

Студентски парламент Приштинског универзитета: „Студенти нашег универзитета, а и целокупно становништво на КиМ изложени су дискриминацији, насилничком понашању и угрожавању слободе кретања“

Студентски парламент Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици поводом Међународног дана људских права упутио је писмо Студентској конференцији универзитета Србије и Европској студентској унији у којем су указали на кршење људских права Срба на Косову, којим су свакодневно погођени и студенти овог универзитета.

„Значај овог дана користимо да подсетимо на тежак положај српског народа и студената на југу Србије, који се свакодневно суочавају са кршењем основних људских права која су прописана Универзалном декларацијом о људским правима, а која је усвојена и проглашена резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација 10. децембра 1948. године.

Генерална Скупштина Уједињених нација прогласила је ову Универзалну декларацију о људским правима као заједнички стандард који треба да постигну сви народи и све нације да би сваки појединац и сваки орган друштва, имајући ову Декларацију стално на уму, тежио да учењем и васпитавањем допринесе поштовању ових права и слобода и да поступним унутрашњим и међународним мерама обезбеди њихово опште и стварно признање и поштовање како међу народима самих држава чланица, тако и међу народима оних територија које су под њиховом управом.

Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици је, за више од пола века, успео да изгради свој идентитет као најзначајнија образовна и научноистраживачка установа на простору Косова и Метохије.

На Универзитету студира око 9.000 студената на 10 факултета, на свим нивоима студија, у оквиру више од 100 студијских програма.

На Универзитету је запослено 794 наставника и сарадника у настави, као и 368 административно-стручних сарадника. Универзитет функционише у саставу образовног система Републике Србије и члан је Конференције универзитета Србије.

Наиме, студенти нашег универзитета, а и целокупно становништво на Косову и Метохији изложени су дискриминацији, насилничком понашању, угрожавању слободе кретања и ускраћивању могућности које су значајне за студирање због поступака представника албанске стране. Реализацију студија свакодневно угрожава тзв. Приштинска власт, која је због једностраних потеза узрок разних проблема; у последњих неколико година више пута суочили смо се са забраном увоза робе, што отежава рад студентске мензе и студентске поликлинике, књиге написане на ћириличном писму неопходне студентима за рад одузима тзв. косовска полиција, а Универзитетска библиотека са преко 15.000 наслова измештена је из својих просторија за рад; самопрозване власти из Приштине стопирале су и радове на новој згради Универзитета у којој је плански предвиђено смештање просторија за рад Ректората и четири факултета; њихове одлуке о укидању динара, затварању банака и Поште, као и затварању српских институција резултирале су низом потешкоћа у свакодневном раду факултета – немогућношћу пријаве испита, уплате школарине, недостатком документације за студентске домове, као и за студентске кредите и стипендије, итд.; неретко се суочавамо и са застрашивањем народа и потешкоћама у реализацији ваннаставних активности, а све набројано је само један део реалне ситуације и услова у којима живимо и учимо.

Ове потешкоће нису препознате на међународном нивоу и наш глас не допире далеко. Сматрамо да наши студенти заслужују иста права и могућности за учење, напредовање и стицање вештина као и студенти на сваком универзитету у остатку Србије, Европе и света, те вас као будући академски грађани молимо да нам упутите подршку и помогнете да ове информације допру што даље, јер верујемо да заједничким снагама можемо направити разлику и утицати на побољшање услова у којима свакодневно живимо, образујемо се и радимо. Надамо се да ћете заједно са нама подржати напоре да се ситуација на Косову и Метохији поправи, како би српски студенти могли несметано да наставе свој пут академског образовања“, стоји у писму упућено СКОНУС-у и Европској студентској унији, које је потписала студент проректор Универзитета у Приштини Јована Шмигић.

Извор: ТВ Мост, саопштење

Прикажи још

Повезани артикли

Бацк то топ буттон