Evropska komisija ocenila da je Srbija ispunila uslove za otvaranje klastera tri, ali je to tri pune godine na čekanju. Direktor Instituta za evropske studije Slobodan Zečević izjavio je da bi klaster tri morao da bude otvoren u decembru, ako Unija ozbiljno misli da nas primi u članstvo. Srbija je EU interesantna u geostrateškom smislu, ali je proširenje politička odluka, ističe Zečević.
Zečević je izjavio za RTS da je Oliver Varhelji „iskočio iz šeme“ kada je rekao da nije najvažnije da Srbija uskladi spoljnu politiku sa EU, već da ima još 35 poglavlja i šest klastera.
„Srbija je ove godine poslala humanitarnu pomoć Ukrajini, gde je pokazala određeni napredak. Interesantno je da je Varhelji rekao da nije sve u spoljnoj politici. Čitam to kao poruku da treba otvoriti treći klaster i da ne treba da se uslovljava Srbija za stvari koje mogu u kasnijim fazama da se usklade“, kaže Zečević.
Napominje da je klaster tri trebalo da bude otvoren mnogo ranije jer je Srbija spremna, kao i da bi to pokazalo da EU hoće da završi posao u naredne tri do četiri godine.
„Kako možete da postanete član ako tri godine ne otvarate niti jedan klaster, a spremni ste za njegovo otvaranje. EU bi morala, ako ozbiljno misli da nas primi u Uniju, da otvori klaster tri, a onda sledeće godine još dva klastera – pet i dva, a na kraju klaster šest. Sve smo završili oko klastera tri“, smatra Zečević.
Zečević kaže da birokratski odnos prema proširenju budi negativna osećanja kod srpskog naroda, odnosno usklađivanje zakonodavstva, što ranije nije postajalo. S druge strane, kaže Zečević, u EU postoji više političke volje za proširenje.
„EU u članstvo neće primiti više država odjednom. Predsednik Aleksandar Vučić najavio je da želi da završimo usklađivanje sa EU zakonodavstvom do 2027. godine, a da od 2028. do 2030. godine budemo spremni za pristupanje, odnosno da se u period od dve godine ratifikuje proces pristupanja na referendumu“, ukazuje Zečević.
Prema njegovim rečima, Srbija je za EU interesantna u geostrateškom smislu i pokazala je evropsko opredeljenje, ali na kraju je uvek reč, kada je proširenje u pitanju, politička odluka.
„Neće Evropa nas primiti ako ne uradimo domaće zadatke, odnosno ne promenimo izborne i zakone u oblasti pravosuđa. Efikasnost pravosuđa nije još uvek na visokom nivou i treba još da napredujemo“, zaključuje Zečević.
Izvor: RTS