Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kosovo

Građani Kosova pola godine bez dinara: Teško funkcionišemo, ovo je zločin

Pola godine je prošlo od zabrane upotrebe dinara na Kosovu, a građani centralnog Kosova i dalje ne mogu da podignu plate i penzije u svojim mestima, već putuju do najbližeg prelaza kako bi podigli svoje zarade.

Građani kažu da se nad njima vrši zločin i da teško funkcionišu.

Zoran Stević ističe da na putne troškove potroši pola penzije.

„Teško je, idemo u Srbiju za penziju. Uzmu mi za taksi, uzmu mi tamo za evre, pola penzije mi ode. Ne nadam se da će se dinar vratiti, to što je prošlo, više se ne vraća“, kaže Stević za Kosovo onlajn.

Mileva Vučić navodi da zbog starosti ne može sama da putuje i podigne penziju.

„Suvišno pitanje, zna se, veoma nam je teško, pogotovu nama starijima, mladi se ipak snađu. Mislim da je to zločin, pravi zločin. Ćerka moja radi, pa mi pomaže da to sredim, inače ja ne bih mogla sa mojim goinama da idem u Srbiju, apsolutno je isključivo“, navodi Vučić, dodajući da je optimista da će se na Kosovu dinar ponovo upotrebljavati.

Pola godine je prošlo od kada je Centralna banka Kosova ukinula platni promet u dinarima, a u Severnoj Mitrovici, kako navode građani, situacija je sve gora. Svakodnevni život je otežan, najviše ispaštaju stari i bolesni ljudi, koji po svoja primanja moraju da putuju do prve ekspoziture u Centralnoj Srbiji.

„Idemo u Rašku, kupujemo i tako se snabdevamo. Otežalo nam je život, kako nije. Ja treba da idem bolesna, a hitna mi je dolazila. Kako nije teško… preteško je“, kazala je jedna starija građanka za Kosovo onlajn.

Pored zabrane dinara, građane tišti i nestašica pojedinih proizvoda, koji zbog zabrane srpske robe na Kosovo, ne stižu godinu dana.

Meštani opštine Štrpce ističu da je situacija sve teža i da im najteže padaju odlasci, najčešće do Bujanovca, da bi podigli novac.

Slaviša Dobrosavljević iz Gotovuše rekao je za Kosovo onlajn da situacija bez dinara teško pada i trgovcima i narodu.

„Mnogo je gore nego što je bilo, dinar je nama Srbima značio. Najteže je trgovcima ali i nama. Trgovcima treba vremena dok se naviknu na evro, dinar je bio naše platežno sredstvo. Veoma teško, a biće i dalje“, naveo je Dobrosavljević.

Izvor: Kosovo onlajn

Prikaži još

Povezani artikli

Back to top button