U porodici Vukašinović poštuju se običaji, starinski način farbanja i ukrašavanja uskršnjih jaja
Bračni par Vukašinović iz Leposavića priprema se za Vaskršnje praznike farbanjem jaja na starinski način. U iščekivanju porodičnog okupljanja, prisećaju se i kako se nekada slavio ovaj najveći hrišćanski praznik.
Zlata i Ratomir Vukašinović zajedno su punih 56 godina. Oboje u penziji, pripremaju se za vaskršnje praznike i raduju jer će se mnogobrojna porodica okupiti kod njih.
Oni farbaju jaja na starinski način, u lukovini, i koriste tehniku koju su koristile nekada naše bake i prabake.
“Uzme se lišće crnog luka pa se potopi da stoji dva do tri sata i onda se jaja stavljaju u to da se kuvaju”, kaže Zlata i dodaje da ih ukrašava starinskom tehnikom, voskom i travčicama.
Kako kaže, kad se farbaju jaja nekad su se dovodila mala deca pa se mažu po čelu i licu da bi bila rumena.
Jaja se uglavnom farbaju petkom, a prvo jaje koje se stavi kako bi se skuvalo je najvažnije, napominje Zlata. “On se zove čuvarkuća i cele godine se čuva”.
Ratomir Vukašinović, koji je 60-tih godina radio u seoskim školama kao učitelj, priseća se kako je to bilo u selu Jelakce nadomak Leposavića.
“Uskrs se obeležavao u školi, mada nije to ne znam kako od strane države prihvaćeno, ali deca ko deca volela su da taj praznik pravoslavni obeleže donoseći jaja od kuće i između sebe kucali su ta jaja. Tu je bilo veselja i smeha i uvek se našao jedan učenik čije je jaje bilo najače”, kaže on.
Navodi i da su se i u to vreme farbala jaja na prirodan način, u lišću od crnog luka. “Kuvali se u tom lišću uglavnom i to je lepa boja. Ako bi neko jaje puklo ništa nije marilo, to je jaje ispravno bez obzira što se poznaje farba od lukovine, luk je zdrav, mogla su deca ali i mi odrasli da jedemo to jaje, ništa nije smetalo”.
Raduju se jer će se mnogobrojna porodica okupiti kod njih. Kad se kuća napuni, kaže Ratomir, biće i veselja i pesme. “Doći će sin i snaja sa unukama, sa unučićima, sa mojim praunučićima, tako da ćemo malo da se veselimo i taj praznik proslavimo”.
Za kraj razgovora Ratomir je uzeo gusle i uz njih zapevao pesmu Akademija gusala kojom će, kako tradicija nalaže, deci uz ovaj instrument pričati o tradiciji, veri pravoslavnog naroda i obeležavanju Vaskrsa.
Izvor: TV Most