Sretenjski orden predstavlja podstrek za sve Srbe na Kosovu da ostanu i opstanu na svojim vekovnim ognjištima, kao i dokaz da su državi Srbiji svi njeni građani podjednako važni, istakao je direktor Klininičko bolničkog centra Kosovska Mitrovica dr Zlatan Elek koji je, u ime te zdravstvene ustanove, od predsednika Srbije Aleksandara Vučića primio Sretenjski orden drugog reda.
Elek se zahvalio predsedniku, Vladi Srbije i Kancelariji za Kosovo i Metohiju na priznanju.
,,To je dokaz da država Srbija itekako misli o svim Srbima, ne samo zapslenima u Kliničkom bolničkom centru“, rekao je Elek za Kosovo onlajn.
Istakao je da je KBC Kosovska Mitrovica najveća institucija na Kosovu koja funkcioniše u sistemu zdravstva Srbije, a broji 1.600 zaposlenih i gotovo sve potrebne službe.
Kliničko-bolnički centar je najveći stožer srpskog naroda na Kosovu, dodao je Elek.
„Sa ponosom možemo da kažemo da svi zaposleni u Kliničko- bolničkom centru Kosovska Mitrovica, ne samo da rade u toj instituciji, nego i žive na Kosovu. Ovaj Sretenjski orden ujedno je i obaveza da budemo još bolji, ali i da budemo jedinstveni na Kosovu i Metohiji, jer samo tako možemo da opstanemo i ostanemo na tim prostorima“, poručio je Elek.
On je izrazio nadu da će srpski narod, uz pomoć predsednika Vučića, vlade i Kancelarije za KiM u bliskoj budućnosti beležiti još veće rezultate u domenu zdravstva.
Napomenuo je da je Kliničko-bolnički centar ustanova koja je otvorena ne samo za srpski narod i u njoj se ne leči „po etničkoj, rasnoj i političkoj pripadnosti“, već je otvorena za građane. On je podvukao da u toj ustanovi pomoć traže i dobijaju i Albanci, Romi, Aškalije, Egipćani i muslimani.
„Naša vrata su otvorena za sve bolesne, kojima je neophodna pomoć bez obzira na sve“, rekao je Elek.
Ponovio je da čitavu deceniju unazad njegova ustanova ima ogromnu podršku iz Srbije, koja se ne ogleda u deklarativnim obećanjima, nego u konkretnim rezultatima.
Podsetio je da je predsednik Vučić obećao da će se KBC u Kosovskoj Mitrovici renovirati i da će biti pandan centrima u Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu, što se i obistinilo.
„Kliničko-bolnički centar je u potpunoj rekonstrukciji i poprimiće novo ruho za godinu ili dve. Radi se u fazama i zahvalni smo na tome predsedniku, vladi, Ministarstvu i Kancelariji za KiM bez čije pomoći ne bismo mogli da postignemo ono što smo danas. Nekada smo bili Zdravstveni centar, a danas smo Kliničko-bolnički centar. Ovo nam je satisfakcija za sve što radimo na Kosovu I Metohiji”, ukazao je Elek.
Ocenjuje da je osoblje pokazalo da je spremno da radi najhumanija dela, posebno u vreme kovida, ali i svakodnevno, kroz dvadesetčetvoročasovni rad.
Odgovarajući na pitanje koliko je teško raditi u uslovima na Kosovu, Elek je izrazio žaljenje jer je, kako kaže, sa dolaskom na vlast Aljbina Kurtija položaj, ne samo zdravstvenih radnika, nego i svih Srba, i južno i severno od Ibra, umnogome otežan.
„Danas je najteže biti Srbin na Kosovu i Metohiji. U ovim vremenima velikog stradanja Srba, velikog iskušenja, jedino što nam preostaje je da budemo jedinstveni, mirni, uz našu Srbiju, da ne nasedamo na provokacije kojima nas svakodnevno izlažu vlasti u Prištini. Sigurno će doći taj momenat kada će biti kao što je nekada bilo – da živimo u slobodi i miru. Mi samo to i hoćemo i zahtevamo od naše države da nam omogući”, poručio je Elek.
Izvor: Kosovo onlajn; foto: Kosovo onlajn