Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
KosovoKulturaLokalne

Zlatni krst kneza Lazara Đorđu Sladoju, Longin Đorđu Kadijeviću

Žiri manifestacije VIDOVDANSKO PESNIČKO BDENIJE, koja se održava u Gračanici, koji je radio u sastavu: dr Jana Aleksić, Vladan Matijević u svojstvu prošlogodišnjeg dobitnika i dr Dragan Hamović, doneo je sledeću odluku o nagradama za 2024. godinu:

ZLATNI KRST KNEZA LAZARA dodeljuje se pesniku Đorđu Sladoju (1954) iz Novog Sada. Žiri u obrazloženju navodi kako „Sladoje pokazuje da su kontinuiteti naše kulture ne samo mogući nego i plodonosni u slučajevima kada smo njome istinski prožeti. Ovo je pesnik i gorkosti i vedrine. Sa svojim skrajnutim gorskim zavičajem lirski se raspravlja i voli do dan-danas, u pesmu uvodi koloritne figure bližnjih, likove što ih je oblikovala tegobna i časna egzistencija. Đorđo Sladoje je ostavio lirskog traga i o aktuelnoj stvarnosti srpskog naroda na kosovskoj zemlji koju je neretko pohodio, bez ispraznih lamentacija, otvorenih duhovnih očiju. Pored svih spona sa zajednicom predaka i savremenika, Sladoje se ponajbolje lirski iskazuje u osnovnim intimnim koordinatama, u otporu prolaznosti i nestajanju. Malo je danas pesnika koji su uspešno ukrstili patrijarhalnu predanjsku osnovu sa refleksima savremenih trauma, teškoća, pa i humornih odušaka, kao što je Đorđo Sladoje ostvario. U tome ostaje kvalitetna retkost srpske poezije našeg doba.“

GRAČANIČKA POVELJA dodeljena je prozaisti Mirku Demiću (1964) iz Kragujevca. „U žanrovski i tematski razgranatom opusu Demić je osvedočio umeće poigravanja modernim i postmodernim poetičkim modelima, povlačeći jasne smisaone linije između sadašnjosti i prošlosti. Preklapanjem istorijskih i mitskih narativa i dinamičnim odnosom između fikcije i istorije ovaj romansijer i pripovedač kritički odgovorno ispituje posledice naših usvojenih predstava o stvarnosti. Pripovesti njegovih upečatljivih junaka, bilo da pripadaju užem porodičnom krugu, bilo da su poznate istorijske i književne ličnosti, razmeštene su po celokupnm srpskom kulturnom prostoru“ istakao je žiri.

KONDIR KOSOVKE DEVOJKE žiri je dodelio pesnikinji i prevodiocu Kajoko Jamasaki (1956) iz Beograda. U obrazloženju se navodi da je ova „Pesnikinja unela, i u svoje stihove na srpskom, mudri mir i sabranost Dalekog Istoka, odakle potiče. U svome lirskom biću prožela je dve duhovne kulture, koje se u osnovama prepoznaju i saglašavaju. Umetnost sažimanja je ključno svojstvo ovog autorskog rukopisa, iza kojeg ostaje prozračnost i slućena dubina. Unutar njenih pesama pažnju privlače lirske minijature elementarne snage, kod kojih zastajemo da ih iznova sagledamo. Ova pesnikinja, rođena u gradu Kanazava u Japanu, razumela je sredinu u koju je dospela, među nas, bolje nego mnogi izdanci naše rođene sredine. I to je ubedljivo lirski pokazala, ostajući ukorenjena u svome matičnom tlu.“

PERO DESPOTA STEFANA LAZAREVIĆA dodeljeno je prozaistkinji Tatjani Janković (1973) iz Kragujevca. „Prozni radovi Tatjane Janković pravi su literarni medaljoni u kojima se ogleda majstorsko usmeravanje pripovedne situacije, što je svojstvo sve ređe u našoj savremenoj književnosti. Njena knjiga kratkih priča Pogled pod suknju sveta obiluje usredsređenim, lirski intoniranim opisima predmeta i lica iz minulog okruženja, duboko utisnutih u pamćenju osetljivih junakinja i junaka. U tim zaustavnim prizorima, simbolički sugestivno, posredovano je breme stečenog životnog iskustva“ ističe žiri.

Nagrade će biti uručene na svečanosti u porti manastira Gračanica, 27. juna 2024. godine u 20 časova.

Žiri za dodelu likovnih nagrada na Vidovdanskim svečanostima za 2024. godinu u sastavu mr Petar Đuza, redovni profesor slikarstva u penziji, Maja Todić, master slikarka, Nebojša Jevtić, istoričar umetnosti, doneo je odluku da nagradu za životno delo u oblasti likovnih umetnosti LONGIN  dodeli  istoričaru umetnosti, reditelju, scenaristi i likovnom kritičaru, Đorđu Kadijeviću iz Beograda. U obrazloženju žirija se navodi: „Đorđe Kadijević je još jedan ukras u lepoti trajanja i traganja za boljim i lepšim u ovom svetu, već više od šest decenija delatno prisutan na našoj kulturnoj sceni, podjednako uspešan u nekoliko stvaralačkih disciplina. On ovaploćuje onu vrstu autora koja je svojim prisustvom, istinom i radom u kritici ali i dramaturgiji ostavila veliki trag u našoj kulturi, kreirajući jednu sredinu u kojoj je mogla da se pojavi autentična srpska umetnost. Kadijević govori da je našao jedan nezlobivi i nimalo destruktivni revolt“ ističe se u obrazloženju žirija.

Nagrada DIMITRIJE POPOVIĆ za najuspešnijeg mladog umetnika na Likovnoj koloniji „Vidovdan 2024“ dodeljena je Vladimiru Antiću iz Kosovske Mitrovice. „Vladimir Antić svoje zapise ostvaruje u akvarel tehnici, koja je u klasičnom slikarstvu starim majstorima služila kao jedan od načina podslikavanja pre slikanja uljem, a on hrabro i odvažno akvarel koristi kao prvu i zadnju misao u više podfaza. Atmosferska lepršavost, vazdušasti prostor i siluete živog sveta, samo su neki od mnogobrojnih motiva koje umetnik istražuje” naveo je žiri.

Uručenje nagrada održaće se u Galeriji Doma kulture „Gračanica“ u utorak  25. juna 2024. godine od 20 časova.

Prikaži još

Povezani artikli

Back to top button