Kosovsko tužilaštvo podiglo optužnicu za napad u Banjskoj protiv 45 osoba, uključujući Radoičića
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je danas optužnicu protiv 45 osoba, uključujući Milana Radoičića, koji su bili deo oružane grupe koja je u mestu Banjska prošlog septembra napala pripadnike kosovske policije.
Vlada u Prištini je ovaj napad označila kao teroristički.
Optuženi su, prema rečima tužioca Naima Abazija, imali različite uloge u okviru kriminalne grupe – „od organizovanja i usmeravanja terorističkih aktivnosti do finansiranja i pranja novca“.
„Među glavnim optuženima je i pojedinac sa ključnom pozicijom kao vođa grupe, Milan Radoičić, koji je igrao važnu ulogu u koordinaciji i kriminalnim aktivnostima“, rekao je Abazi novinarima u Prištini.
U napadu u Banjskoj na severu Kosova 24. septembra 2023. godine oružana grupa Srba je napala policiju i ubila policajca Afrima Bunjakua. U razmeni vatre su potom ubijena i trojica Srba.
Odgovornost za napad je preuzeo Milan Radoičić, bivši političar i biznismen sa severa Kosova, za koga se veruje da se nalazi u Srbiji.
Tužilac Abazi je rekao i da je zahvaljujući međunarodnoj saradnji sa Sjedinjenim Državama, zemljama Evropske unije i drugima, Tužilaštvo uspelo da obezbedi „dokaze koji su pomogli da se podigne ova snažna optužnica“.
On je rekao da je tokom istrage „oduzeta imovina, oklopna vozila, gotovina i bankovni računi za koje se sumnja da su pribavljeni nezakonitim radnjama“.
Prema njegovim rečima, zaplenjeno je „više od 1.266 komada oružja i druge opreme“.
„Ova akcija (zaplene) je imala za cilj da spreči korišćenje te imovine za dalje kriminalne aktivnosti, tako što će pogoditi finansijsku strukturu ove kriminalne grupe“, rekao je Abazi.
U pritvoru na Kosovu se nalaze tri osobe koje su uhapšene tokom napada u Banjskoj.
Izvori RSE u Specijalnom tužilaštvu Kosova su sredinom jula naveli da je priprema optužnice u završnoj fazi, te da će „istraga u slučaju Radoičića dobiti konačni epilog“. Naveli su i da se podizanje optužnice ne očekuje pre jeseni.
Za Radoičićem je raspisana i međunarodna Interpol poternica na zahtev Kosova putem Misije Ujedinjenih nacija (UNMIK).
Istragu o napadu u Banjskoj vodi i Više javno tužilaštvo u Beogradu, koje je putem EULEX-a (Misija Evropske unije za vladavinu prava) zatražilo informacije od Kosova o slučaju Banjska.
Međutim, Ministarstvo pravde Kosova 14. avgusta za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdilo da je taj zahtev odbijen.
Kosovsko Ministarstvo pravde je u odgovoru za RSE ranije navelo da je zahtev Srbije u suprotnosti sa nekoliko tačaka Zakona o međunarodnoj pravnoj saradnji, te da „samo kosovski pravosudni organi imaju nadležnost da sude u slučajevima koji su počinjeni na teritoriji zemlje“.
Ovo ministarstvo je zatražilo i međunarodnu istragu o, kako se navodi, „bazama za obuku terorista na području Srbije, umešanosti Srbije u finansiranje i snabdevanje terorista oružjem“.
Kosovski premijer Aljbin Kurti je nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa sa Srbijom uslovio predajom Milana Radoičića kosovskim pravosudnim organima.
„Sve dok su Radoičić i njegova grupa slobodni i zaštićeni u Srbiji, nema poverenja u dijalog o normalizaciji odnosa“, rekao je Kurti krajem juna.
Državni vrh Srbije je u nekoliko navrata negiralo bilo kakvu umešanost u napad u Banjskoj.
Međunarodna zajednica je oštro osudila napad u Banjskoj i nekoliko puta pozvala vlasti u Srbiji da pozovu na odgovornost sve učesnike napada.
Izvor; Radio Slobodna Evropa